Zabawy z dzieckiem w domu – jak rozwijać dziecko?

zabawy z dzieckiem w domu

Czy wiesz, że dziecko rozwija się poprzez zabawę? Przeczytaj porady na temat zabawy z dzieckiem w domu

O tym, że zabawy z dzieckiem w domu odgrywają naprawdę ważną rolę w jego codziennym życiu przekonało się już wiele rodziców. Im bardziej urozmaicona i kreatywna, tym lepiej dla malucha. Jest on bowiem w takim momencie, że wszystko poznaje a jego pamięć jest zdolna do rejestrowania nie tylko ważnych wydarzeń w jego życiu, ale właśnie do zapamiętywania takich momentów, które są ważne dla małego serduszka. Od czego więc zacząć, aby dziecko rozwijało się zgodnie z jego naturalnym rytmem i nie rezygnowało z przyjemności?

Dlaczego zabawy z dzieckiem są dla niego takie ważne?

Czy zastanawiałaś się kiedyś jak będzie wyglądało dzieciństwo Twojego dziecka? Czy będzie szczęśliwe? I czy dziecko będzie autentycznie się z niego cieszyło? Wielu rodziców nieco starszych pociech zabiera im dzieciństwo, zapisując na rozmaite zajęcia, które w rezultacie nie tylko nie cieszą dziecka, a są raczej wymuszoną propozycją ze strony rodziców pod rzekomo lepszymi perspektywami rozwoju. Jedno jednak pozostaje niezmienne – żaden rodzic nie może zabrać dziecku najważniejszego świata w tym szczególnym okresie jakim jest dzieciństwo czyli zabawy. Każdy maluch rozwija się indywidualnie i potrzebuje czasu, aby nauczyć się dzielić z innymi dziećmi zabawami i chcieć przebywać w ich towarzystwie. Niektóre dzieci nie mogą się doczekać momentu pójścia do przedszkola, inne reagują zbyt nerwowo, czując się nieswojo w nowym i nieznanym im otoczeniu. Ponadto zabawa z dzieckiem jest naturalnym etapem, którego dziecko potrzebuje w swoim życiu nie tylko do samego rozwoju, ale do lepszego poznawania otaczającej go rzeczywistości. Powinnaś więc pozwolić mu na spędzenie wolnego czasu dokładnie tak jak chce Twoje dziecko.


SZUKASZ ORYGINALNYCH KLASYCZNYCH WATERWIPES? Takich, które mają więcej wody i nie są biodegradowalne? KLIKNIJ I KUP najlepszą wersję Water Wipes


 

 

Jak wiesz, zabawy z dzieckiem zaczynają się w domu, a kończą w przedszkolu. Warto wykorzystać ten cenny czas na to, aby nauczyć dziecko tego, że nie powinno zabierać wszystkich zabawek dla siebie, tylko tego, że naturalnym odruchem jest dzielenie się z innymi. Wtedy nie będzie miało problemu w nawiązywaniu kontaktów z innymi i będzie chciało automatycznie dzielić się z innymi dziećmi swoimi zabawkami. Wychowanie jednak nie zawsze jest usłane różami.

Zabawy z dzieckiem w domu są niezastąpione!

Droga Mamo, postaw się w sytuacji dziecka i wczuj się w jego małe serduszko. Czy potrafisz zrozumieć te potrzeby? Jeśli dziecko chce się bawić, a nie przepada za zajęciami – nie zmuszaj go na siłę. Na obowiązki i poważniejszą naukę przyjdzie czas, nie można ani tego przyśpieszyć, ani zrobić po swojemu, wbrew woli dziecka. Zabawa z dzieckiem jest nie tylko czymś potrzebnym dziecku do samorozwoju, ale przede wszystkim jeśli stworzysz mu odpowiednie warunki do zabawy będziesz mogła stać się obserwatorem tego, jak poznaje świat i dowiaduje się o nim wielu ciekawych rzeczy. Wejdź tutaj, aby przeczytać więcej o roli zabawy w życiu dziecka. Zabawa to nie tylko suche fakty, to też doświadczenia, dotyk, zdarzenia, które mają miejsce i które malutki mózg szybko rejestruje. To szansa na to, aby dziecko uczyć otwartości, dyscypliny, cierpliwości w osiąganiu poszczególnych celów, konsekwencji i też pozwolić mu na uwolnienie emocji chociażby przez scrapbooking, który jest bardzo twórczym zajęciem.

A gdy brak pomysłów? Co robić?

Bywa tak, że nie masz pomysłu na to, jak mają wyglądać Twoje zabawy z dzieckiem w domu. Czasami warto zaproponować coś zupełnie innego, a tutaj znajdziesz wiele wspaniałych propozycji na spędzenie czasu wolnego ze swoim dzieckiem. Więc pomyśl o jego potrzebach i już dziś bądź gotowa do tego, aby Twoje dziecko miało najpiękniejsze dzieciństwo, za które kiedyś Ci podziękuje.

Jak już wiesz zabawy z dzieckiem to ważny element jego rozwoju. Dziecko uczy się nowych słów, poznaje przedmioty, a także może poczuć się prawdziwym odkrywcą. To jego świat, który przygotowuje go do późniejszego życia, dlatego maluch powinien mieć jak najwięcej zabawy w swoim radosnym dzieciństwie!