Wychowanie dziecka przez babcię – garść porad

wychowanie dziecka

Chcesz, aby wychowanie dziecka było nie tylko obowiązkiem, ale przyjemnością?

Masz już dość “cennych” wskazówek swojej teściowej, która stara się stanąć na wysokości zadania i być jak najlepszą babcią dla swojego ukochanego wnusia lub wnuczki? Nie chcesz słuchać więcej złotych rad i nie lubisz być pouczana? Sprawdź w jakich momentach z rad doświadczonej w wychowaniu dzieci babci warto skorzystać a kiedy warto delikatnie zwrócić jej uwagę.

Gdy pojawia się wnuczek na świecie większość babć jest bardzo szczęśliwa z tego powodu i automatycznie poczuwa się do obowiązku o zadbanie o najmłodszego członka rodziny. To zupełnie naturalne, że babcia chciałaby być z wnukiem lub wnuczką jak najczęściej i uczestniczyć czynnie w jego dorastaniu. Chciałaby również, abyś widziała w niej przyjaciółkę, która nie tylko zaopiekuje się Twoim dzieckiem podczas gdy Ty będziesz chciała gdzieś wyjść, ale również doradczynię w sprawach związanych z wychowaniem dziecka. Dodatkowo ma nadzieję, że docenisz jej porady i będą dla Ciebie przydatne. Niezależnie od tego jakie masz relacje z babcią Twojego dziecka, postaraj się trzymać nerwy na wodzy.


SZUKASZ ORYGINALNYCH KLASYCZNYCH WATERWIPES? Takich, które mają więcej wody i nie są biodegradowalne? KLIKNIJ I KUP najlepszą wersję Water Wipes


 

 

Nikt nie lubi, jak są konflikty w rodzinie, więc zanim wdasz się w żarliwą dyskusję przemyśl, czy tego chcesz. Warto więc, abyś najpierw wysłuchała co mama lub teściowa mają do powiedzenia i przemyślała czy chcesz wykorzystać ich wiedzę w wychowaniu swojego dziecka czy wolisz zrobić po swojemu. Pamiętaj też o tym, że niezależnie od tego, czy się dogadujecie, sytuacja diametralnie może się zmienić, jeśli tylko zakwestionujesz jej sposoby na wychowanie dziecka. Co więc zrobić, aby delikatnie zasugerować mamie lub teściowej odpowiednie granice? Rozmowa jest kluczem do rozwiązania  wszelkich nieporozumień. Babcie jak nie trudno zauważyć mają wiele swoich rytuałów i przesądów, które zdecydowanie warto traktować z przymrużeniem oka i jasno określić granice, aby nie sprawić im przykrości. Jeden z popularnych przesądów brzmi, że należy zdjąć przed porodem złoty łańcuszek, aby dziecko nie owinęło się pępowiną. Na tego rodzaju zabobony nie powinniśmy nawet zwracać uwagi.

Wychowanie dziecka według babci, czyli jak nie zwariować przy poradach teściowej!

Gdy przychodzi na świat Twoje dziecko starasz się być dla niego wzorową mamą i zupełnie zrozumiałe jest to, że chcesz robić całkowicie po swojemu – wybierasz ciuszki, co jest ogromną radością, dbasz o żywienie dziecka wybierając nie tylko rodzaj karmienia, ale i deserki i starasz się na każdym kroku, aby czas z maluszkiem był niezapomniany i najpiękniejszy. Jednak etap ten nie trwa długo, gdy to piękno wychowania dziecka zakłóca teściowa i jej złote rady, o które wcale nie prosisz, a i tak je otrzymujesz. Przede wszystkim niezależnie od wybryków teściowej lub mamy postaraj się reagować spokojnie i zawsze bądź kulturalna. Pokaż jej, że masz klasę i mimo, że nie zgadzasz się z jej wszystkimi przekonaniami i tak potrafisz podziękować za wyrażenie opinii. Niech wie, że jest  potrzebna i niech się taka poczuje. Pozwól jej poczuć się ważną osobą w życiu Twojego dziecka, ale nigdy nie zapomnij o tym, kto ma pierwszeństwo w wychowaniu dziecka.

Najlepszym sposobem na wychowanie dziecka oraz na cenne porady jest cierpliwość, uśmiech i wysłuchanie teściowej. W końcu potrzebuje tego, abyś jej przytaknęła. Nie musisz się z nią zgadzać, ale nie reaguj nerwowo, bo wtedy wojna gwarantowana. Nie sil się na długie tłumaczenia dlaczego masz inne zdanie, gdyż jest szansa,  że teściowa nie zrozumie i nadal będzie jej zdanie niepodważalne w żaden sposób. Ponadto pomaga również spokojna rozmowa, podczas której warto wytłumaczyć, że to Twoje dziecko i chcesz je wychować po swojemu.  Dodaj też, że gdy będziesz miała wątpliwość to poprosisz teściową o pomoc w rozwiązaniu określonego problemu i zwrócisz się do niej o poradę. Nie unoś się dumną, tylko zadbaj o to, aby wychowanie dziecka było najprzyjemniejszym okresem Twojego życia.

Zapamiętaj to, a na pewno będziesz zadowolona, że wychowanie dziecka odbyło się wedle Twoich reguł.