TOP10: Wymuszanie przez dziecko – co zrobić, gdy dziecko wymusza płaczem?

wymuszanie przez dziecko

Co robić, gdy wymuszanie przez dziecko bierze górę? Sprawdź!

Mamo! Kup mi! Mamoooooo! Mamooooo! I przychodzi moment, że Twoje serce wypełnia się miłością do dziecka i nagle mu ulegasz, bo gdy Twoje dziecko czegoś chce, to wolisz mu kupić określoną rzecz, aby tylko przestało płakać! To znak, że musisz popracować nad stanowczością i nauczyć swoją pociechę pewnych zasad, których musi przestrzegać. Wielu rodziców narzeka na wymuszanie przez dziecko, ponieważ ta sytuacja jest dość męcząca i denerwująca.

Czy zastanawiałaś się kiedyś nadtym, czy Twoje dziecko jest grzeczne lub chociaż stwarza do tego pozory? Znasz uśmiech swojego dziecka, gdy dostanie upragniony produkt z półki, po który nie może sięgnąć, bo ma za wysoko? No właśnie. Chcesz widzieć ten uśmiech jak najczęściej na jego buzi. Ale ta sytuacja ma też drugą stronę medalu, bo dziecko wie, że krzykiem i płaczem osiągnie wszystko, a Ty mu ulegniesz za każdym razem.


SZUKASZ ORYGINALNYCH KLASYCZNYCH WATERWIPES? Takich, które mają więcej wody i nie są biodegradowalne? KLIKNIJ I KUP najlepszą wersję Water Wipes


 

 

Jeśli to jednorazowa sytuacja mogłabyś po prostu przymknąć oko, ale jeśli zauważyłaś, że ilekroć w Twoim domu pada hasło “jadę do sklepu” i dziecko chce Ci towarzyszyć, bo liczy na zakup ulubionych słodyczy lub zabawek i zacznie wymuszać reakcję zakupową to powinnaś podejść do tego stanowczo i poprosić męża o to, aby został z dzieckiem w domu.

Mały bobas nie zrozumie, że możesz nie mieć pieniędzy i wszelkie próby wytłumaczenia mu tego obejdą się bez echa. Jak więc racjonalnie podejść do problemu? Problemem jest nie tylko wymuszanie przez dziecko, ale również brak pewnych zasad kultury oraz zwykłego “proszę”. Jeśli w porę nie nauczymy swojego dziecka takich zachowań, będzie przez cały czas ich nieświadome! A chyba nie chcesz, aby każda wizyta w sklepie kończyła się histerią, płaczem i krzykami!

Pora powiedzieć dość! Głośno i wyraźnie. W takich sytuacjach postaraj się uspokoić swojego maluszka, a także zaproponować rozwiązanie. Jeśli dziecko w sklepie chce, abyś kupiła mu kilka czekolad, bo jest małym łasuchem, a potem trudno Ci wyegzekwować od niego wieczorne mycie zębów to postaraj się spróbować naszej taktyki.

Powiedz, że jeśli będzie grzeczne i posłuszne, dostanie od Ciebie niespodziankę. Obiecaj, że kupisz mu jedną z wybranych czekolad, ale wieczorem musi umyć ząbki, aby nie mieć próchnicy. Tutaj możesz zdobyć się również na pouczającą bajkę o tym, dlaczego warto myć zęby po zjedzeniu słodyczy i dlaczego to jest tak ważne. Efekty gwarantowane! Jeśli jednak podejdziesz do problemu dość nerwowo i użyjesz rozkazów to dziecko może ich nie zrozumieć. Dlaczego? Gdyż jeszcze nie jest na tym etapie rozwoju, aby Twoje rozkazy odzwierciedlały jego zachowanie. Pamiętaj też, że nie robi Ci na złość.

Jak być stanowczym rodzicem, który zwalcza wymuszanie przez dziecko?

Jeśli Twoje dziecko bardzo często żąda słodyczy lub chce, abyś kupowała mu nową zabawkę średnio co tydzień to powinnaś znaleźć złoty środek. Dobrym rozwiązaniem jest więc usunięcie z pola widzenia dziecka wszelkich słodyczy i produktów, których nie powinno używać np. Twój telefon komórkowy, laptop, ważne dokumenty i cokolwiek sobie tylko wymarzy, aby po tym porysować lub zniszczyć. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić w tej sytuacji:

  • Odwróć uwagę maleństwa i spróbuj zainteresować je innymi przedmiotami, z których może skorzystać. Najlepiej działają rzeczy, które skupią jego uwagę przez wiele godzin lub włącz swojemu dziecku ulubioną bajkę
  • Zaproponuj mu wspólną zabawę np. z ciastoliną, dzięki czemu dziecko zapomni o przedmiocie, który wymuszało wcześniej
  • Stwórz dziecięcy kącik, w którym maluszek będzie się bawił przez wiele godzin.
  • Skup się na tym, aby co jakiś czas, w miarę Twoich możliwości dziecko otrzymywało nowe zabawki. Nie kupuj mu nowych tylko dlatego, że stare mu się znudziły i nie ulegaj gdy dziecko je wymusza.
  • Jeśli bobas korzysta z rodzinnych fotografii i lubi je gnieść postaraj się o to, aby pod jego nieuwagę zastąpić je kartką papieru lub bardzo starymi zdjęciami, których odbitki posiadasz.

Istnieje wiele skutecznych sposób na to, aby uspokoić swoje dziecko i sprawić, aby wymuszanie przez dziecko nareszcie się skończyło poznaj sposóby innych mam. Gotowa? Nie daj się! A gdy się nie dasz, w końcu dziecko przestanie krzyczeć, płakać i urządzać sceny w sklepie skupiając uwagę wszystkich klientów. Powodzenia!