TOP10: Przepisy na wychowywanie dzieci. Trudna sztuka nieprawdaż?

wychowywanie dzieci

Wychowywanie dzieci to bardzo trudny czas dla rodziców, szczególnie, jeśli to ich pierwsze dziecko i chcą przekazać mu jak najwięcej korzystnych nawyków i wzorców wychowawczych.

Pamiętaj prawdziwe wychowywanie dzieci to nie tylko słowa, ale i czyny. Bądź przykładem dla swojego dziecka. Sprawdź nasze porady w tym zakresie.

Największym problemem rodziców, szczególnie takich, którzy są nadopiekuńczy jest to, że nie pozwalają swojemu maleństwu na samodzielność i naukę.Wtedy dziecko nie musi niczego robić, bo jest nauczone, że zostanie wyręczone przez rodzica i czeka na jego działanie w określonych sprawach.


SZUKASZ ORYGINALNYCH KLASYCZNYCH WATERWIPES? Takich, które mają więcej wody i nie są biodegradowalne? KLIKNIJ I KUP najlepszą wersję Water Wipes


 

 

Aby jednak wiedzieć, że maluch rozwija się tak jak jego rówieśnicy warto od małego zaszczepić w nim bakcyla samodzielności, aby również było asertywne i samo próbowało podejmować się określonych zadań. Prawdziwa sztuka wychowania rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy potrafisz przekazać swojemu dziecku nie tylko miłość i wsparcie, ale gdy jesteś dla niego wzorem i maluch potrafi słuchać się Ciebie niezależnie od sytuacji, gdyż ma Cię za swój autorytet.

Dla wielu rodziców wychowywanie dzieci to prawdziwe wyzwanie, szczególnie jeśli mamy do czynienia z niegrzecznymi dziećmi, które uwielbiają robić na przekór i których wychowanie często spędza nam sen z powiek.

Przede wszystkim bardzo ważne jest to, że gdy w takich sytuacjach najzwyczajniej w świecie puszczają Ci nerwy absolutnie nie wolno ci uderzyć dziecka. Bywają one niesforne i często rodzice podnoszą głos, aby przywołać je do porządku, ale bicie to przemoc, a nie złoty środek wychowawczy. Na takie sytuacje nie ma absolutnie żadnego wytłumaczenia, dlatego najlepszym rozwiązaniem jet zachowanie zdrowego rozsądku i na spokojnie wytłumaczenie dziecku dlaczego powinno zachować się tak, jak mu nakazujemy niż tak, jak ono wybrało.

Wychowywanie dzieci – Sprawdź, co powinnaś wiedzieć!

Na samym początku musisz wiedzieć, że Twoje dziecko niezależnie od tego czy jest spokojne czy żywiołowe wymaga troski, opieki, zainteresowania, miłości rodzicielskiej i ciepła. To są wartości, których nie zastąpi absolutnie nic. Oczywiście i w nich powinniśmy zachować umiar. Nie możemy być przesadnie opiekuńczymi rodzicami, mimo że naturalną koleją rzeczy jest miłość do dziecka. Jeśli poznasz nasze zasady wychowawcze być może pomogą Ci one w rozwiązaniu wielu problemów i jednocześnie wskażą właściwą drogę.

1. Poświęć dziecku mnóstwo czasu – Każde dziecko, aby mogło prawidłowo się rozwijać potrzebuje czuć bliskość rodzica, a zarazem wiedzieć, że może na niego liczyć w każdej sytuacji. Nie wymigasz się od obowiązków pracą czy sprzątaniem w domu. Dziecko powinno być definitywnie na pierwszym miejscu.

2. Zadbaj o konsekwencję w działaniach – Dziecko od samego początku powinno wiedzieć czym jest konsekwencja (oczywiście w granicy zdrowego rozsądku). Jeśli na przykład chcesz, aby posprzątało pokój, aby pójść na lody warto w odpowiedni sposób to przekazać dziecku. Nie możesz mu ulegać na każdym kroku, gdyż będzie to stale wykorzystywało. Postaw sprawy jasno i dopilnuj aby maleństwo posprzątało swój pokoik.

3. Zawsze staraj się być dla dziecka wzorem – Pokazuj poprzez swoje zachowania jak maluch powinien się zachowywać i staraj się zawsze tłumaczyć mu wszystko, jeśli zauważysz, że Twoje dziecko czegoś nie rozumie lub coś jest dla niego nie jasne. W ten sposób wie, że ma w Tobie wsparcie i przyjaciela.

4. Doceniaj swoje dziecko i wspieraj je! – Docenianie swojego dziecka to absolutna podstawa w wychowaniu. Jeśli chcesz aby dobre wychowywanie dzieci naprawdę przyniosło Ci uśmiech na ustach, regularnie nagradzaj dziecko za jego zachowania, osiągnięcia i wspieraj je zawsze, niezależnie od wszystkiego. Jeśli zrobi coś dobrze pochwal je i przygotuj dla niego nagrodę. Pamiętaj jednak o umiarze i o tym, aby nie rozpieścić swojego maluszka za mocno. To postawa do zbudowania silnej osobowości.

5. Uświadamiaj swoje dziecko – Spokojna, ale konkretna rozmowa jest o wiele lepsza od krzyku i nerwów, które negatywnie wpływają na dziecko i tworzą zły obraz Ciebie jako rodzica w jego świadomości. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest rozmowa stonowanym głosem, ale taka, która

6. Zadbaj o rozwój dziecka i pozwalaj na zabawę – To bardzo ważny etap w rozwoju dziecka, zarówno podróże jak i nauka. Dziecko poznaje świat, a także uczy się przebywania wśród innych dzieci.

7. Zadbaj o odpowiedni ton głosu – Nigdy nie podnoś głosu na swoje dziecko, nawet wtedy, gdy się zdenerwujesz. Maluch może się wystraszyć, a nawet unikać Cię przez kilka dni. Takie zachowanie nic dobrego nie wróży.

8. Mów co jest dobre, a co złe – Wyraźnie zaznaczaj jakie zachowania są bardzo dobre, a jakich dziecko powinno się wystrzegać. Pamiętaj o tym, aby wytłumaczyć mu to w miarę zrozumiale i jasno.

9. Pozwalaj dziecku na samodzielność – Nie wyręczaj go we wszystkim i pozwól, aby samodzielnie poznawało jak się wiąże butki, albo sprząta pokój po zabawkach. Nadmierne wyręczanie nie prowadzi do niczego dobrego i sprawi, że Twoje dziecko nigdy nie będzie konsekwentne.

10. Pozwól mu odkrywać świat – Mali odkrywcy doskonale wiedzą, jak piękna jest rzeczywistość, która ich otacza. Odebranie dziecku tego sprawi, że stanie się nieszczęśliwe i zamknięte w sobie. Nie wyciągaj dziecka za wcześnie z piaskownicy, jeśli nie skończyło się bawić. Pozwól mu czerpać radość z budowania piaskowych babek i przebywania wśród innych dzieci.

Jak nie trudno zauważyć, wychowywanie dzieci wymaga nie tylko cierpliwości i spokoju, ale również pewnych reguł, których nie może zabraknąć w tym świecie. Pozwól dziecku na odkrywanie, poznawanie wszystkiego wokół, a na pewno będzie miało zapewnione szczęśliwe dzieciństwo.