Termin porodu – jak go wyznaczyć?

jak wyznaczyć termin porodu

Wiesz już, że będziesz mamą, ale nie wiesz jeszcze, jaki będzie termin porodu? Wyznacza się go na kilka sposobów – warto wiedzieć, jak to zrobić.

Każda kobieta, która dowiaduje się, że jest w ciąży, chce od razu wiedzieć także, który to tydzień i kiedy nastąpi rozwiązanie. Ustalenie, kiedy przypadnie data narodzin dziecka to jedno z pierwszych zadań ginekologa, który będzie prowadził ciążę.

Dlaczego termin porodu jest tak ważny?

Ciąża trwa około 40 tygodni, choć u niektórych kobiet rozwiązanie następuje już w 38. tygodniu, inne zaś na przyjście na świat maleństwa muszą czekać nieco dłużej. Dlaczego zatem to jest tak istotne, by choć w przybliżeniu poznać termin porodu? Powodów jest kilka:


SZUKASZ ORYGINALNYCH KLASYCZNYCH WATERWIPES? Takich, które mają więcej wody i nie są biodegradowalne? KLIKNIJ I KUP najlepszą wersję Water Wipes


 

 

  • Znając datę porodu wiesz też, w którym tygodniu ciąży jesteś, możesz obserwować, jak zmienia się Twoje ciało, zwracać uwagę także na to, czy dziecko porusza się tak, jak powinno.termin porodu
  • Dzięki tej wiedzy możesz chodzić na wizyty kontrolne do ginekologa i robić wszystkie niezbędne badania w odpowiednim czasie.
  • Możesz lepiej przygotować się do porodu – nie tylko psychicznie, ale także organizacyjnie – zaplanować odpowiednio wcześniej pójście na zwolnienie lekarskie w pracy, przygotować wyprawkę do szpitala itp. Znając termin porodu będziesz go oczekiwać w napięciu, ale i ze spokojem, bo wiesz, kiedy nastąpi ten ważny moment.
  • W spokoju możesz przygotować także mieszkanie na pojawienie się nowego członka rodziny, a jeśli masz inne dzieci – przygotować je na przyjście na świat rodzeństwa. Zwłaszcza w przypadku małych dzieci to bardzo ważne, by nowy brat lub siostra były oczekiwanym nowym domownikiem, a nie niespodziewanym intruzem, który wprowadzi zamieszanie w domu.

Jak wyliczyć termin porodu

Obliczenie dokładnego terminu porodu nie jest łatwe – ciało kobiety to przecież nie zegarek i nie wszystko dzieje się regularnie i tak, jak chcieliby lekarze. W ustalaniu daty przyjścia na świat dziecka stosuje się kilka sposobów:

  1. Wzór do obliczania daty porodu: 1 dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok. To wzór, który ma zastosowanie jednak tylko wtedy, gdy kobieta ma regularne, a co więcej – trwające 28 dni cykle. W przeciwnym razie nie da się w ten sposób ustalić terminu porodu. Wzór bywa zawodny także dlatego, że zakłada owulację dokładnie w połowie cyklu, czyli w 14. dniu, a to wcale nie jest takie oczywiste.
  2. Wyznaczenie terminu porodu na podstawie badania USG. To metoda, którą można zastosować pod warunkiem, że pierwsze USG zostanie zrobione w pierwszych trzech miesiącach, czyli w pierwszym trymestrze ciąży. Wówczas można zmierzyć między innymi długość rączek czy obwód głowy maluszka i na tej podstawie obliczyć, w jakim stadium rozwoju jest dziecko i kiedy powinno nastąpić rozwiązanie.
  3. Wiek ciąży, a więc przewidywany termin porodu można obliczyć również na podstawie wysokości dna macicy – to także bada lekarz podczas każdej wizyty w czasie ciąży. Dla przykładu, gdy dno macicy znajduje się na wysokości spojenia łonowego, jest to 12. tydzień ciąży.

Znając przypuszczalny termin porodu można przygotować się na rozwiązanie i przyjście na świat dziecka, ale trzeba pamiętać, że tylko kilka procent dzieci rodzi się w oszacowanym przez lekarza terminie. Odstępstwa dwutygodniowe – czy w jedną, czy w drugą stronę – są zupełnie normalne i nie należy się nimi przejmować.

Image courtesy of patrisyu, Stuart Miles at FreeDigitalPhotos.net