Sześciolatki w szkole za i przeciw. Opinie

sześciolatki w szkole

Od kilku lat na początku września opinię publiczną zajmuje dyskusja na temat: sześciolatki w szkole za i przeciw.
Czy to dobrze, że edukację rozpoczynamy coraz wcześniej?

W 2014 roku edukację w pierwszej klasie szkoły podstawowej rozpoczynają obowiązkowo sześcioletnie dzieci – ale tylko te, które urodziły się w pierwszej połowie 2008 roku. Pozostałe sześciolatki na pierwszy dzwonek mogą – choć nie muszą – poczekać. Rodzice nadal mogą bowiem zdecydować o tym, że ich dziecko pójdzie do szkoły wcześniej niż nakazuje ustawa o obowiązku szkolnym. Ale są i tacy, którzy nie chcą posyłać do pierwszej klasy nawet tych dzieci, które do szkoły iść powinny – starają się o odroczenie obowiązku szkolnego dla swojego dziecka, zasięgając opinii poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Sześciolatki w szkole – czego chcą rodzice?

Zdania co do tego, czy sześciolatki powinny rozpoczynać naukę w szkole czy też nie są podzielone, a dyskusja o charakterze sześciolatki w szkole za i przeciw – nie słabnie. Za posyłaniem dzieci do szkoły wcześniej niż dotychczas jest na przykład Dorota Zawadzka, znana jako Superniania, przeciw wypowiadają się inni celebryci – na przykład Marcin Dorociński czy Katarzyna Cichopek. Podzieleni są także „zwykli” rodzice, co pokazał sondaż przeprowadzony przez CBOS w lipcu 2013 roku*. Większość rodziców – bo aż 62% – chciałaby, aby naukę w szkole dziecko rozpoczynało tak jak dotychczas, czyli w wieku 7 lat. Choć wśród badanych znaleźli się i tacy, którzy posłaliby do szkoły już pięcioletnie maluchy (3%) oraz zwolennicy rozpoczynania edukacji w wieku 8 lat (1%). Niespełna jedna trzecia badanych (32%) zgadza się z propozycją rządu, by obowiązek szkolny dotyczył sześciolatków.


SZUKASZ ORYGINALNYCH KLASYCZNYCH WATERWIPES? Takich, które mają więcej wody i nie są biodegradowalne? KLIKNIJ I KUP najlepszą wersję Water Wipes


 

 

Sześciolatki w szkole za i przeciw

A jakie są argumenty obu stron? Zacznijmy od tych, którzy z reformą się nie zgadzają. Najczęściej wymienianym przez nich argumentem przeciw przyspieszeniu edukacji jest to, że dzieci w wieku 6 lat są za małe, by zaczynać edukację szkolną (uważa tak 64% badanych przez CBOS). Często pojawia się też argument braku przygotowania szkół – rodzice obawiają się, że placówki edukacyjne nie są przygotowane na przyjęcie tak małych dzieci. Chodzi nie tylko o to, że szkoły są zatłoczone, mają nieprzystosowane klasy, ale także o… toalety, w których umywalki i sedesy mogą znajdować się zbyt wysoko dla sześcioletnich maluchów.

Sześciolatki w szkole za i przeciw

Przeciwnicy przyspieszenia obowiązku szkolnego zarzucają też rządowi, że sama reforma jest niedostatecznie dobrze przygotowana i źle wprowadzana. Jednym z argumentów „przeciw” jest fakt, że w jednej klasie uczą się jednocześnie dzieci z różnych roczników. W ławce obok siebie mogą usiąść sześciolatek z grudnia i siedmiolatek ze stycznia, a to oznacza, że dzieci dzielić będą prawie dwa lata różnicy. W tym wieku maluchy są na zupełnie innym etapie w rozwoju, zarówno emocjonalnym, jak i fizycznym i trudno mówić o równych szansach edukacyjnych. Źle przygotowana podstawa programowa, niedostosowana do młodszych dzieci – to kolejny argument przeciwników reformy.

szesciolatki w szkole referendum

Ostatni, często powtarzany argument ma charakter emocjonalny – rodzice sześcioletnich dzieci obawiają się, że posyłając malucha do szkoły zbyt szybko, pozbawią go dzieciństwa i szans na zabawę z rówieśnikami.

A co mówią zwolennicy reformy i ci rodzice, którzy już posłali swoje sześcioletnie dzieci do szkoły? Z obserwacji większości wynika, że dziecko świetnie radzi sobie z przystosowaniem do nowych warunków, a rozwój kompetencji dziecka nie zależy od jego wieku, ale od tego, jak długo już się uczy. Lepiej w pierwszych klasach radzą sobie te dzieci, które dłużej chodziły do przedszkola niż te, które w przedszkolu spędziły tylko rok czy dwa.

Jedno jest pewne – dyskusja na temat sześciolatki w szkole za i przeciw, choć wzbudza emocje rodziców, nie zmieni już tego, że od września w szkolnych ławkach zasiądą dzieci, które urodziły się w pierwszej połowie 2008 roku.

Jeżeli jesteście zainteresowani tematem – warto przeczytać specjalny Poradnik dla rodziców 5 i 6 latków – Ratuj Maluchy!

*Źródło: Czy sześciolatki powinny iść do szkoły badanie CBOS 2013, PDF
Image courtesy of AKARAKINGDOMS at FreeDigitalPhotos.net