Suplementy diety – jak je stosować?

suplementy diety

Stacje radiowe i telewizyjne coraz częściej zachęcają nas w blokach reklamowych, byśmy kupowali kolejne suplementy diety. Dla kogo one są i jak dobrać je odpowiednio do swoich potrzeb?

Co to są suplementy diety

Niewielkie tabletki, kapsułki, proszek lub płyn, który zażywamy zwykle raz dziennie w określonych ilościach, by dostarczyć swojemu organizmowi składników odżywczych, których brakuje w naszej codziennej diecie – to właśnie suplementy diety. Na polskim rynku jest obecnie kilkaset różnych suplementów – kupić je możemy nie tylko w aptekach, ale i w supermarketach, kioskach, sklepach spożywczych, a także przez Internet. Ich koszt nie jest duży – miesięczna dawka suplementu kosztuje zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Przez polskie prawo suplementy nie są traktowane jak leki, więc kupimy je bez recepty.

Ich skład bywa różny, w zależności od tego, jak mają działać na organizm. Suplementy diety mogą zatem zawierać witaminy, minerały, białka i aminokwasy, błonnik, polisacharydy, probiotyki. Większość składników, wymienianych na opakowaniach suplementów to składniki naturalnego pochodzenia: ekstrakty z roślin, owoców, wyciągi z warzyw, herbaty itp. Maksymalna ilość witamin i substancji odżywczych, jakie zawarte są w suplementach diety musi być tak dobrana, by dawkowanie kapsułek czy płynu według wskazań na opakowaniu było bezpieczne dla zdrowia.


SZUKASZ ORYGINALNYCH KLASYCZNYCH WATERWIPES? Takich, które mają więcej wody i nie są biodegradowalne? KLIKNIJ I KUP najlepszą wersję Water Wipes


 

 

Kiedy stosować suplementy diety

suplementy dietyWybierając suplementy diety dla siebie warto mieć świadomość, jakich składników może brakować w naszym codziennym jadłospisie – bo przecież suplement ma uzupełniać dietę o to, czego w niej nie ma. Ale często wybieramy suplementy tak, by wspomagały niektóre funkcje naszego organizmu bądź były pomocne w jakichś określonych okolicznościach – na przykład w czasie ciąży czy podczas intensywnych ćwiczeń. Wśród suplementów diety, dostępnych na polskim rynku możemy znaleźć między innymi:

  • Suplementy witaminowe – preparaty dla osób w różnym wieku, często także z podziałem na płeć
  • Suplementy na odchudzanie – pomagają zrzucić zbędne kilogramy
  • Suplementy dla osób aktywnych fizycznie – na przykład dla sportowców, kulturystów itp.
  • Suplementy dla kobiet w ciąży
  • Suplementy dla osób, które zmagają się z konkretnymi dolegliwościami, np. wspomagające wątrobę, serce, stawy, drogi moczowe, rozwiązujące problem braku apetytu, kłopoty z erekcją, problemy ze wzrokiem, z trawieniem, obniżające wysoki cholesterol czy wysoki poziom cukru

Warto pamiętać, że stosując suplementy diety nie leczymy choroby, a jedynie uzupełniamy niedobory pewnych substancji w naszym organizmie, wspomagamy naturalne procesy w nim zachodzące. Dlatego właśnie suplementy nie są dla osób chorych – te powinny zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty.

Jak wybrać suplement diety dla siebie?

Wybierając się do sklepu czy apteki po suplementy diety warto szukać takich, które są odpowiednie:

  • Dla naszego wieku – inne potrzeby mają osoby starsze, a inne młodzi ludzie po trzydziestce. Na rynku są nawet suplementy przeznaczone specjalnie dla dzieci.
  • Dla naszych potrzeb – kup taki suplement, który dostarczy Ci składników, w jakie Twoja dieta jest uboga.
  • Do pory roku – jesienią i zimą warto dostarczać składników, które podnoszą naszą odporność, suplementy na wiosnę i lato pomagają chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Kupując suplementy diety warto pamiętać, że tabletki czy płyny nie zastąpią zbilansowanej diety, bogatej w witaminy, białka, węglowodany i inne składniki odżywcze. Warto mieć świadomość, że przyjmowanie zbyt wielu suplementów jednocześnie może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego – bo dostarczenie organizmowi zbyt dużej dawki witamin czy minerałów nie jest dobre dla zdrowia.