Stacje radiowe i telewizyjne coraz częściej zachęcają nas w blokach reklamowych, byśmy kupowali kolejne suplementy diety. Dla kogo one są i jak dobrać je odpowiednio do swoich potrzeb?
Co to są suplementy diety
Niewielkie tabletki, kapsułki, proszek lub płyn, który zażywamy zwykle raz dziennie w określonych ilościach, by dostarczyć swojemu organizmowi składników odżywczych, których brakuje w naszej codziennej diecie – to właśnie suplementy diety. Na polskim rynku jest obecnie kilkaset różnych suplementów – kupić je możemy nie tylko w aptekach, ale i w supermarketach, kioskach, sklepach spożywczych, a także przez Internet. Ich koszt nie jest duży – miesięczna dawka suplementu kosztuje zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Przez polskie prawo suplementy nie są traktowane jak leki, więc kupimy je bez recepty.
Ich skład bywa różny, w zależności od tego, jak mają działać na organizm. Suplementy diety mogą zatem zawierać witaminy, minerały, białka i aminokwasy, błonnik, polisacharydy, probiotyki. Większość składników, wymienianych na opakowaniach suplementów to składniki naturalnego pochodzenia: ekstrakty z roślin, owoców, wyciągi z warzyw, herbaty itp. Maksymalna ilość witamin i substancji odżywczych, jakie zawarte są w suplementach diety musi być tak dobrana, by dawkowanie kapsułek czy płynu według wskazań na opakowaniu było bezpieczne dla zdrowia.
Kiedy stosować suplementy diety
Wybierając suplementy diety dla siebie warto mieć świadomość, jakich składników może brakować w naszym codziennym jadłospisie – bo przecież suplement ma uzupełniać dietę o to, czego w niej nie ma. Ale często wybieramy suplementy tak, by wspomagały niektóre funkcje naszego organizmu bądź były pomocne w jakichś określonych okolicznościach – na przykład w czasie ciąży czy podczas intensywnych ćwiczeń. Wśród suplementów diety, dostępnych na polskim rynku możemy znaleźć między innymi:
- Suplementy witaminowe – preparaty dla osób w różnym wieku, często także z podziałem na płeć
- Suplementy na odchudzanie – pomagają zrzucić zbędne kilogramy
- Suplementy dla osób aktywnych fizycznie – na przykład dla sportowców, kulturystów itp.
- Suplementy dla kobiet w ciąży
- Suplementy dla osób, które zmagają się z konkretnymi dolegliwościami, np. wspomagające wątrobę, serce, stawy, drogi moczowe, rozwiązujące problem braku apetytu, kłopoty z erekcją, problemy ze wzrokiem, z trawieniem, obniżające wysoki cholesterol czy wysoki poziom cukru
Warto pamiętać, że stosując suplementy diety nie leczymy choroby, a jedynie uzupełniamy niedobory pewnych substancji w naszym organizmie, wspomagamy naturalne procesy w nim zachodzące. Dlatego właśnie suplementy nie są dla osób chorych – te powinny zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty.
Jak wybrać suplement diety dla siebie?
Wybierając się do sklepu czy apteki po suplementy diety warto szukać takich, które są odpowiednie:
- Dla naszego wieku – inne potrzeby mają osoby starsze, a inne młodzi ludzie po trzydziestce. Na rynku są nawet suplementy przeznaczone specjalnie dla dzieci.
- Dla naszych potrzeb – kup taki suplement, który dostarczy Ci składników, w jakie Twoja dieta jest uboga.
- Do pory roku – jesienią i zimą warto dostarczać składników, które podnoszą naszą odporność, suplementy na wiosnę i lato pomagają chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Kupując suplementy diety warto pamiętać, że tabletki czy płyny nie zastąpią zbilansowanej diety, bogatej w witaminy, białka, węglowodany i inne składniki odżywcze. Warto mieć świadomość, że przyjmowanie zbyt wielu suplementów jednocześnie może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego – bo dostarczenie organizmowi zbyt dużej dawki witamin czy minerałów nie jest dobre dla zdrowia.