Suplementy diety a odchudzanie – kilka słów o składnikach

Wśród suplementów diety pokaźną grupę stanowią te, które mają pomóc w zrzuceniu wagi. Suplementy diety a odchudzanie – czy mają ze sobą coś wspólnego?

Każdy, kto myśli o odchudzaniu i choć raz próbował przejść na dietę, zapewne zetknął się także z pokusą kupienia tabletek czy saszetek ze środkiem na odchudzanie. W sklepach i aptekach dostępne są suplementy diety, które mają pomóc walczyć ze zbędnymi kilogramami. Dietetycy i lekarze ostrzegają jednak, że ich działanie będzie nieskuteczne, jeśli ograniczymy się tylko do przyjmowania tabletek, a zrezygnujemy ze zdrowej diety czy aktywności fizycznej.

Suplementy diety a odchudzanie – na czym polega ich działanie?

suplementy diety a odchudzanieSkoro tak – po co brać tabletki na odchudzanie i czy one w ogóle działają? Działanie suplementów diety na odchudzanie ma dwojaki charakter:


SZUKASZ ORYGINALNYCH KLASYCZNYCH WATERWIPES? Takich, które mają więcej wody i nie są biodegradowalne? KLIKNIJ I KUP najlepszą wersję Water Wipes


 

 

  • Suplementy, które pomagają spalać tłuszcz – czyli tak zwane reduktory tłuszczu. Szukając takich suplementów wybieraj preparaty, które mają w swoim składzie CLA, czyli kwas linolowy oraz L-karnitynę. Zwłaszcza pierwszy z tych składników jest szczególnie pomocny przy spalaniu tłuszczu i w walce z cellulitem, nawet wówczas, gdy odchudzamy się jedynie stosując dietę, a nie aktywność fizyczną. L-karnityna z kolei odpowiednia jest dla osób uprawiających sporty.
  •  Suplementy ograniczające apetyt i poprawiające trawienie – to te, które zawierają przede wszystkich chrom i błonnik. Ten pierwszy zmniejsza apetyt na cukry, co może pomóc szczególnie osobom, które uwielbiają słodycze. Błonnik z kolei wchłania wodę i pęcznieje w żołądku, dając uczucie sytości na dłuższy czas, dzięki czemu łatwiej powstrzymać się np. od podjadania między posiłkami.

Jak wybierać suplementy na odchudzanie – składniki

A jakie jeszcze składniki zawierać mogą suplementy, które pomagają w walce z nadwagą? Do najważniejszych należą:

  • Zielona herbata – flawonoidy i katechiny zawarte w herbacie mają właściwości przeciwutleniające, a picie zielonej herbaty i przyjmowanie suplementów zawierających ekstrakt z herbaty pomaga utrzymać właściwy metabolizm.
  • Zielona kawa – gdy pojawia się temat suplementy diety a odchudzanie nie sposób nie wspomnieć o zielonej kawie, która od kilku sezonów jest prawdziwym hitem. Udowodniono, że polifenole zawarte w zielonej kawie pomagają nie tylko stracić na wadze, ale również utrzymać uzyskane efekty.
  • Kwas hydroksycytrynowy HCA, inaczej mówiąc Garcinia cambogia hamuje apetyt.
  • Cykoria, która zawiera regulujące apetyt fruktany (rodzaj węglowodanów).
  • Ekstrakt z cynamonu i opuncja figowa – obniżają i stabilizują poziom glukozy we krwi, przez co zmniejszają apetyt.

Bezpieczne suplementy – tylko z apteki

Zgłębiając temat suplementy diety a odchudzanie można trafić, zwłaszcza w Internecie, na wiele cudownych środków, które – według zapewnień producentów – pomagają spalić kilogramy w bardzo szybkim tempie. Warto wiedzieć, jakich preparatów unikać, bo sprzedawane na aukcjach lub forach internetowych specyfiki mogą mieć w swoim składzie szkodliwe substancje. Unikaj więc suplementów, które zawierają efedrynę (może powodować choroby serca, jest używana do produkcji amfetaminy) oraz sibutraminę (zwiększa ryzyko zawału, nie jest dopuszczona do sprzedaży w Unii Europejskiej).

Kupując suplementy diety na odchudzanie warto więc kupować przede wszystkim te preparaty, które dostępne są w aptekach i sklepach – co do ich bezpieczeństwa możemy mieć pewność. Nawet jeśli kupujesz je online, upewnij się, że ich skład został przebadany, a dany preparat nie spowoduje u Ciebie problemów ze zdrowiem.

A może wystarczy naturalna suplementacja?

Szukając sposobu na zrzucenie zbędnych kilogramów pamiętaj, że suplementy mają uzupełniać Twoją dietę, a nie zastępować zdrowe odżywianie. W naszej kuchni jest wiele składników, które pomagają w naturalny sposób ograniczać apetyt czy spalać tłuszcz – od zielonej herbaty po pieprz i imbir. Czasem wystarczy zmiana diety i naturalne suplementy diety a odchudzanie będzie przyjemniejsze i skuteczniejsze.