Podstawowe badania krwi – porady jak czytać wyniki i gdzie je wykonać?

podstawowe badanie krwi

Chcesz wykonać podstawowe badanie krwi? Warto jest zrobić profilaktycznie kilka razy w roku.

To dobra okazja, by dowiedzieć się więcej o stanie zdrowiana. Sprawdź jak zrobić takie badanie i jak przeanalizować wyniki


SZUKASZ ORYGINALNYCH KLASYCZNYCH WATERWIPES? Takich, które mają więcej wody i nie są biodegradowalne? KLIKNIJ I KUP najlepszą wersję Water Wipes


 

 

Morfologię krwi powinno się robić przynajmniej raz do roku, dlatego najlepiej jest zacząć badać się w styczniu. Jeśli okaże się, że wyniki nie są najlepsze, będziemy mieć cały rok, żeby skontrolować organizm i zrobić więcej badań, które pozwolą na dokładniejszą diagnozę problemów ze zdrowiem.

Co zawiera najbardziej podstawowe badanie krwi i gdzie wykonać?

Skierowanie na badanie krwi, czyli morfologię daje lekarz rodzinny. Żeby je dostać wystarczy więc zapisać się na wizytę i poprosić o skierowanie na badanie kontrolne. Krew pobierana jest w większości dużych, państwowych przychodni.

Do punktu pobrań trzeba zgłosić się rano, na czczo, a przed badaniem nie wolno przyjmować żadnych leków, chyba że jest to absolutnie konieczne – wtedy o przyjmowanych lekach należy powiadomić lekarza pobierającego krew. Przed badaniem nie powinno się też intensywnie ćwiczyć, biegać, uprawiać sportu.

Podstawowe badania krwi wykonywane w przychodni, która ma podpisaną umowę z NFZ są bezpłatne dla wszystkich osób ubezpieczonych.

Czego dowiemy się robiąc morfologię?

Podstawowe badanie krwi pozwala wykryć wiele chorób, między innymi choroby układu krwionośnego, nerek, wątroby – najprościej mówiąc, morfologia krwi daje ogólny obraz stanu zdrowia pacjenta. Co więcej, dzięki podstawowym badaniom krwi można wykryć nawet te choroby, które nie dają żadnych objawów. Wraz z morfologią wykonuje się też analizę biochemiczną krwi.

Jak czytać wyniki badania krwi?

Po wykonaniu badania otrzymujemy wyniki, na których wyszczególnione są składniki krwi wraz z ich ilościową zawartością. Zwykle podany jest także tak zwany zakres referencyjny, czyli przedział, w jakim powinny znajdować się wyniki u zdrowego człowieka.

Dzięki temu łatwo możemy zorientować się, czy wyniki mamy w normie czy też są nieprawidłowe, choć o szczegółową ocenę i tak musimy poprosić lekarza kierującego na badania.

Na wynikach morfologii znajdziemy:

 • Leukocyty, czyli białe krwinki (WBC)
 • Erytrocyty – czerwone krwinki (RBC)
 • Hemoglobinę (HGB)
 • Hematokryt (HCT)
 • MCV, czyli średnią objętość czerwonej krwinki
 • MCH – średnia zawartość hemoglobiny w czerwonej krwince
 • OB, czyli Odczyn Biernackiego, który określa szybkość opadania krwinek czerwonych w osoczu.

Biochemia krwi z kolei zawiera informacje o poziomie:

 • ALAT i ASPAT czyli enzymów wątrobowych
 • Białka całkowitego

Jeśli wyniki wszystkich tych wskaźników są w normie – nie mamy się czym martwić. A co jeśli nie są? Szczegółową diagnozę powinien postawić lekarz i tylko on może jednoznacznie stwierdzić, o czym świadczą nieprawidłowe wyniki, ale warto wiedzieć, że:

 • Zbyt mało czerwonych krwinek i obniżony poziom hemoglobiny to niedokrwistość czyli anemia. Najczęściej anemia powodowana jest przez niedobór żelaza.
 • Podwyższony poziom OB może oznaczać, że w organizmie rozwija się stan zapalny, ale to także oznaka ciąży, choroby nowotworowej, choroby autoimmunologicznej. Wyższe OB występuje także u kobiet podczas menstruacji.
 • Podwyższony poziom hemoglobiny może być oznaką chorób płuc, nerek, a także wad serca, podobnie jak podwyższony poziom erytrocytów.
 • Zbyt wysoki poziom MCV może wskazywać na niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego.
 • Podwyższony poziom WBC może być oznaką białaczki
 • Podwyższone enzymy wątrobowe pojawiają się przy uszkodzeniach komórek wątroby, na przykład na skutek wirusowego zapalenia wątroby.

To tylko kilka przykładów chorób, na jakie wskazywać mogą nieprawidłowe wyniki morfologii, ale już na ich podstawie nietrudno domyślić się, jakie to ważne, by regularnie się badać. Podstawowe badanie krwi nie bolą i nie zajmują wiele czasu, a dzięki nim możemy szybko zdiagnozować wiele chorób w początkowym stadium.