Nauczenie dziecka o tym, że pieniądz ma ogromną wartość niewątpliwie zajmie nam bardzo dużo czasu. Aczkolwiek bez tej wiedzy na pewno nie doceni wartości pieniądza i nigdy nie będzie ich szanować, tak jak byśmy sobie tego życzyli. Sprawdź, w jaki sposób powinno przebiegać oszczędzanie pieniędzy i jak zmobilizować dziecko, aby je szanowało.
Masz już dość słuchania nieustannego “Kup mi! Mamo kup mi!”? To znak, że pora, aby Twoje dziecko otrzymywało kieszonkowe. Ich wysokość warto ustalić z partnerem, aby uniknąć późniejszych nieporozumień i jednocześnie dopasować kieszonkowe do potrzeb dziecka. Jak wiadomo małe dzieci nie mają dużych potrzeb i raczej nie są w stanie samodzielnie kupić czegokolwiek. Dopiero dzieci powyżej 7 roku życia mają ukształtowany pogląd na ten temat i oszczędzanie pieniędzy to dla nich prawdziwa przyjemność, która dodatkowo uczy mobilizacji i konsekwentnych zachowań. Aby jednak nieco ostudzić marudzenie swojego dziecka dotyczące nabywania rzeczy staraj się sama być dla niego wzorem. Na chłodno przeanalizuj swoje wydatki i jednocześnie zrób listę rzeczy, których potrzebujesz, a nie które musisz lub chciałabyś mieć.
W ten sposób Twoje dziecko zauważy, że oszczędzanie pieniędzy jest również Twoim nawykiem i automatycznie powieli ten sam schemat zachowania. Dobrym rozwiązaniem jest też stworzenie dziecku specjalnej skarbonki, a jeśli jest starsze i wystarczająco konsekwentne możesz je nagrodzić i założyć mu specjalne konto w banku, aby mogło poczuć się, że jest równo traktowane i gromadzić tam swoje pieniążki. Warto pamiętać też o tym, że oszczędzanie pieniędzy nauczy dziecko nie tylko konsekwencji, ale również tego, że bardziej doceni wartość pieniążków. Warto mu wytłumaczyć, że jeśli uzbiera wystarczającą kwotę, może spełnić marzenia.
Oszczędzanie pieniędzy – Jak zmobilizować do tego swoje dziecko?
Stosuj się do poniższych punktów, a na pewno zaowocuje to silną motywacją Twojego dziecka do tego, aby oszczędzanie pieniędzy było prawdziwą przyjemnością i jednocześnie świetną rozrywką. Bardzo ważne jest to, aby dziecko zarządzało swoimi kieszonkowymi rozsądnie i konsekwentnie, dlatego zwróć uwagę na nasze porady, które na pewno pomogą Ci przekuć oszczędzanie pieniędzy w radość i pasję.
1. Opowiadając o tym, jak ważne są pieniądze w życiu staraj się być dla swojego dziecka jak najlepszym przykładem. Możesz opowiedzieć mu kilka ciekawych historii o marzeniach, opowiedzieć o tym jak realnie oszczędność wpływa na ich spełnianie a także na to, że im więcej pieniążków w skarbonce tym większe możliwości. Zaznacz jednak, że są marzenia, za które się nie zapłaci i że pieniążki to nie wszystko.
2. Pokaż dziecku sposoby na oszczędzanie w domu, możecie wspólnie stworzyć księgę przychodów i wydatków, aby maluch nie tylko poczuł się ważny w tej kwestii, ale również aby mógł mieć wzorowy przykład jak planować wydatki. W ten sposób nie tylko przybliżysz dziecku skomplikowany świat finansów, ale sprawisz, że maluch doceni każdy pieniądz, który ląduje na dnie jego skarbonki.
3. Wybieraj się z dzieckiem na zakupy i rozmawiaj z nim o porównywaniu cen. Dzięki temu Twój brzdąc będzie wiedział ile pieniążków kosztuje dany produkt i zawsze Ci doradzi, poczuje się jak prawdziwy ekspert oszczędzania. Dodatkowo pomożesz mu, jak łatwo porównywać ceny poszczególnych produktów i wykształcisz w nim taki pożyteczny nawyk.
4. Stwórz dla swojego dziecka specjalną skarbonkę. To pomoże w uczeniu szacunku do każdego grosza, a także sprawi, że dziecko samo odnajdzie frajdę we wrzucaniu monet do swojej skarbonki. To bardzo ważne i też wpływa na naukę konsekwentnego zachowania.
5. Warto nieustannie motywować dziecko, aby oszczędzanie pieniędzy było nie tylko rozrywką, ale i przekłuło się w prawdziwą pasję. Im większa radość ze wrzucania monet do skarbonki tym większa mobilizacja do spełniania marzeń.
6. Naucz dziecko racjonalnego podejścia do oszczędzania. Pokaż, w jaki sposób jest w stanie pomnażać pieniądze. Jeśli ma stare zabawki, możecie je sprzedać. Jeśli w domu kurzy się sterta starych gazet oddajcie je. Możecie też zrobić coś fajnego razem i na przykład wykonać kartki świąteczne dla chorych dzieci, które wcześniej sprzedacie na kiermaszu zorganizowanym przez fundację. Pokaż, że oszczędzanie jest dobrym nawykiem i nie zapomnij być dla niego przykładem.
7. Nigdy nie zapomnij o kieszonkowych dla swojego dziecka. Możesz dawać mu tygodniowo 10 złotych i wypłacać je po złotówce, aby maluch mógł odczuć, że ma nieco więcej pieniędzy.
8. Nie dawaj małym dzieciom prawdziwych pieniędzy np. do zabawy w sklep bo zawsze jest ryzyko, że zostaną porwane lub zniszczone.
9. W nieco humorystyczny sposób możesz założyć dziecku odpowiedni zeszyt, który będzie jego prawdziwą księgą oszczędzania. Powiedz swojemu dziecku, aby zapisywało w nim swoje wszystkie wydatki i analizowało swoje rachunki. W ten sposób łatwiej będzie mu porównywać ceny.
10. Naucz swoje dziecko, że gdy wyda pieniążki będzie musiało poczekać do następnych kieszonkowych i nie dostanie ich od razu. To sprawi, że automatycznie zacznie oszczędzać i naprawdę polubi to.
Oszczędzanie pieniędzy nie jest proste, jeśli nie idzie w parze z konsekwentnością i rozsądkiem. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój maluch mógł jak najwięcej zaoszczędzić stosuj powyższe zasady, a na pewno będziesz zadowolona z efektów.