Oszczędzanie pieniędzy – jak zmoblizować dziecko do oszczędzania?

oszczędzanie pieniędzy

Nauczenie dziecka o tym, że pieniądz ma ogromną wartość niewątpliwie zajmie nam bardzo dużo czasu. Aczkolwiek bez tej wiedzy na pewno nie doceni wartości pieniądza i nigdy nie będzie ich szanować, tak jak byśmy sobie tego życzyli. Sprawdź, w jaki sposób powinno przebiegać oszczędzanie pieniędzy i jak zmobilizować dziecko, aby je szanowało.

Masz już dość słuchania nieustannego “Kup mi! Mamo kup mi!”? To znak, że pora, aby Twoje dziecko otrzymywało kieszonkowe. Ich wysokość warto ustalić z partnerem, aby uniknąć późniejszych nieporozumień i jednocześnie dopasować kieszonkowe do potrzeb dziecka. Jak wiadomo małe dzieci nie mają dużych potrzeb i raczej nie są w stanie samodzielnie kupić czegokolwiek. Dopiero dzieci powyżej 7 roku życia mają ukształtowany pogląd na ten temat i oszczędzanie pieniędzy to dla nich prawdziwa przyjemność, która dodatkowo uczy mobilizacji i konsekwentnych zachowań. Aby jednak nieco ostudzić marudzenie swojego dziecka dotyczące nabywania rzeczy staraj się sama być dla niego wzorem. Na chłodno przeanalizuj swoje wydatki i jednocześnie zrób listę rzeczy, których potrzebujesz, a nie które musisz lub chciałabyś mieć.

W ten sposób Twoje dziecko zauważy, że oszczędzanie pieniędzy jest również Twoim nawykiem i automatycznie powieli ten sam schemat zachowania. Dobrym rozwiązaniem jest też stworzenie dziecku specjalnej skarbonki, a jeśli jest starsze i wystarczająco konsekwentne możesz je nagrodzić i założyć mu specjalne konto w banku, aby mogło poczuć się, że jest równo traktowane i gromadzić tam swoje pieniążki. Warto pamiętać też o tym, że oszczędzanie pieniędzy nauczy dziecko nie tylko konsekwencji, ale również tego, że bardziej doceni wartość pieniążków. Warto mu wytłumaczyć, że jeśli uzbiera wystarczającą kwotę, może spełnić marzenia.


SZUKASZ ORYGINALNYCH KLASYCZNYCH WATERWIPES? Takich, które mają więcej wody i nie są biodegradowalne? KLIKNIJ I KUP najlepszą wersję Water Wipes


 

 

 

Oszczędzanie pieniędzy – Jak zmobilizować do tego swoje dziecko?

Stosuj się do poniższych punktów, a na pewno zaowocuje to silną motywacją Twojego dziecka do tego, aby oszczędzanie pieniędzy było prawdziwą przyjemnością i jednocześnie świetną rozrywką. Bardzo ważne jest to, aby dziecko zarządzało swoimi kieszonkowymi rozsądnie i konsekwentnie, dlatego zwróć uwagę na nasze porady, które na pewno pomogą Ci przekuć oszczędzanie pieniędzy w radość i pasję.

1. Opowiadając o tym, jak ważne są pieniądze w życiu staraj się być dla swojego dziecka jak najlepszym przykładem. Możesz opowiedzieć mu kilka ciekawych historii o marzeniach, opowiedzieć o tym jak realnie oszczędność wpływa na ich spełnianie a także na to, że im więcej pieniążków w skarbonce tym większe możliwości. Zaznacz jednak, że są marzenia, za które się nie zapłaci i że pieniążki to nie wszystko.

2. Pokaż dziecku sposoby na oszczędzanie w domu, możecie wspólnie stworzyć księgę przychodów i wydatków, aby maluch nie tylko poczuł się ważny w tej kwestii, ale również aby mógł mieć wzorowy przykład jak planować wydatki. W ten sposób nie tylko przybliżysz dziecku skomplikowany świat finansów, ale sprawisz, że maluch doceni każdy pieniądz, który ląduje na dnie jego skarbonki.

3. Wybieraj się z dzieckiem na zakupy i rozmawiaj z nim o porównywaniu cen. Dzięki temu Twój brzdąc będzie wiedział ile pieniążków kosztuje dany produkt i zawsze Ci doradzi, poczuje się jak prawdziwy ekspert oszczędzania. Dodatkowo pomożesz mu, jak łatwo porównywać ceny poszczególnych produktów i wykształcisz w nim taki pożyteczny nawyk.

4. Stwórz dla swojego dziecka specjalną skarbonkę. To pomoże w uczeniu szacunku do każdego grosza, a także sprawi, że dziecko samo odnajdzie frajdę we wrzucaniu monet do swojej skarbonki. To bardzo ważne i też wpływa na naukę konsekwentnego zachowania.

5. Warto nieustannie motywować dziecko, aby oszczędzanie pieniędzy było nie tylko rozrywką, ale i przekłuło się w prawdziwą pasję. Im większa radość ze wrzucania monet do skarbonki tym większa mobilizacja do spełniania marzeń.

6. Naucz dziecko racjonalnego podejścia do oszczędzania. Pokaż, w jaki sposób jest w stanie pomnażać pieniądze. Jeśli ma stare zabawki, możecie je sprzedać. Jeśli w domu kurzy się sterta starych gazet oddajcie je. Możecie też zrobić coś fajnego razem i na przykład wykonać kartki świąteczne dla chorych dzieci, które wcześniej sprzedacie na kiermaszu zorganizowanym przez fundację. Pokaż, że oszczędzanie jest dobrym nawykiem i nie zapomnij być dla niego przykładem.oszczędzanie pieniędzy

7. Nigdy nie zapomnij o kieszonkowych dla swojego dziecka. Możesz dawać mu tygodniowo 10 złotych i wypłacać je po złotówce, aby maluch mógł odczuć, że ma nieco więcej pieniędzy.

8. Nie dawaj małym dzieciom prawdziwych pieniędzy np. do zabawy w sklep bo zawsze jest ryzyko, że zostaną porwane lub zniszczone.

9. W nieco humorystyczny sposób możesz założyć dziecku odpowiedni zeszyt, który będzie jego prawdziwą księgą oszczędzania. Powiedz swojemu dziecku, aby zapisywało w nim swoje wszystkie wydatki i analizowało swoje rachunki. W ten sposób łatwiej będzie mu porównywać ceny.

10. Naucz swoje dziecko, że gdy wyda pieniążki będzie musiało poczekać do następnych kieszonkowych i nie dostanie ich od razu. To sprawi, że automatycznie zacznie oszczędzać i naprawdę polubi to.

Oszczędzanie pieniędzy nie jest proste, jeśli nie idzie w parze z konsekwentnością i rozsądkiem. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój maluch mógł jak najwięcej zaoszczędzić stosuj powyższe zasady, a na pewno będziesz zadowolona z efektów.