Opieka nad dzieckiem – poradnik dla początkujących rodziców

opieka nad dzieckiem

Opieka na dzieckiem to wyczerpujące zadanie. Czy jesteś młodym rodzicem, który czasem ma po prostu dość?

Czasami masz chwilę słabości, jak każdy rodzic. Chciałabyś wrócić do swojego dawnego życia pełnego zabawy, spontaniczności i brak obowiązków? Jednak przechodzi Ci, gdy widzisz uśmiech cudownej pociechy?

No właśnie, opieka nad dzieckiem jest konieczna i gdy będziesz sprawować ją w odpowiedni sposób, na pewno odniesiesz mnóstwo wychowawczych sukcesów, które Cię ukształtują, więc z czasem będzie łatwiej. Wtedy z pewnością uznasz, że było warto i docenisz uroki macierzyństwa.


SZUKASZ ORYGINALNYCH KLASYCZNYCH WATERWIPES? Takich, które mają więcej wody i nie są biodegradowalne? KLIKNIJ I KUP najlepszą wersję Water Wipes


 

 

Opieka nad dzieckiem bez tajemnic

Młodość rządzi się swoimi prawami, podobnie jak dorosłość. O ile w młodości miałaś mniej obowiązków, wraz z upływem czasu i wkraczaniem w dorosłe życie trochę ich przybyło. Jeśli masz dziecko i wszystko jest dla Ciebie nowe to są sytuacje, które mogą Cię przytłaczać lub powodować, że kompletnie nie wiesz jak się z nimi zmierzyć.

Wtedy opieka nad dzieckiem wydaje się nie do zniesienia, bo nie potrafisz znaleźć żadnego sensownego rozwiązania. Aby jednak choć trochę przygotować się do tej roli powinnaś wykazać się nie tylko ogromną cierpliwością, ale również odpornością na stres. Rolę matki i nadmiar jej obowiązków można porównać do jazdy na rolkach po nierównym chodniku z plecakiem wypełnionych ciężkimi kamieniami.

Naturalną koleją rzeczy jest to, że każda kobieta decydująca się na macierzyństwo przez to przechodzi. Jeśli do tej pory miałaś sporo wyobrażeń na temat tego, jak będzie wyglądało Twoje macierzyństwo to wiedz, że musisz być elastyczna na tyle, aby nie spełniać własnych marzeń, a myśleć o dobru dziecka. Wtedy opieka nad dzieckiem staje się dużo łatwiejsza i o wiele szybciej przekujesz ją w pasję. Tu dowiesz się, jakie grzechy najczęściej są popełniane przez rodziców.

Czy wiesz jak powinna wyglądać opieka nad dzieckiem?

Wchodząc w nowy etap w swoim życiu zwany macierzyństwem na pewno wnosisz do niego nie tylko mnóstwo wyobrażeń, ale również obaw, które czasami przeistaczają się w naprawdę trudne orzechy do zgryzienia.

Jak więc je rozwiązać? Porozmawiaj ze swoim partnerem (lub ojcem dziecka) jeśli nie wiesz, co byłoby dla Waszego dziecka najlepszym rozwiązaniem lub spróbuj czegoś innego, czego do tej pory nie próbowałaś.

Aby opieka nad dzieckiem była Twoją mocną stroną stosuj poniższe zasady:

  1. Poświęcaj dziecku tak dużo czasu, jak potrzebuje.
  2. Nigdy nie podnoś głosu i nie stosuj przemocy
  3. Ucz dobrych manier, ale mów też o tym, czego nie wolno
  4. Ucz otwartości na drugiego człowieka, na nowe doświadczenia czy sytuacje
  5. Kontroluj, ale z rozwagą i wyczuciem
  6. Ustal zasady będąc stanowcza, ale nie surowa
  7. Baw się razem z dzieckiem, nawet jeśli czasami nie masz ochoty
  8. Słuchaj swojego dziecka
  9. Nie zaniedbuj macierzyńskich obowiązków
  10. Ciesz się macierzyństwem. To ma swój urok!

Stosując powyższe rady na pewno macierzyństwo będzie czymś, co polubisz i szybko zmienisz nastawienie na ten świat i obowiązki. Nie będą Cię tak przytłaczać i im częściej będziesz je wykonywać przejdą w rutynę niż pozwolą Ci na bycie nieporadną mamą. Pamiętaj: To ile, z siebie dasz w przyszłości zaowocuje wspaniale wychowanym człowiekiem!

Samodzielna opieka nad dzieckiem a pomoc rodziców lub dziadków

Zależy Ci na szczęściu Twojego dziecka? Rób wszystko tak, aby było szczęśliwe! I nie ma na tym świecie lepszego przepisu niż właśnie zabawa z dzieckiem i miłość!

Twoje dziecko potrzebuje maksymalnej uwagi właśnie teraz, aby potem Ci za nią podziękować, dlatego pamiętaj młoda mamo, że wszystkie imprezy za którymi tęsknisz mogą poczekać, ale Twoje dziecko nigdy nie zasługuje na to, aby być odstawione na drugi plan, więc warto dać mu dzieciństwo, jakie sama chciałabyś mieć i opiekować się nim najlepiej jak potrafisz. Tutaj dowiesz się dlaczego małe dzieci tak bardzo lubią być noszone na rękach.

O czym nie można zapomnieć opiekując się dzieckiem?

Czy opieka nad dzieckiem czasami powoduje Ci trudność? Masz ochotę wszystko zostawić, a dziecko podrzucić dziadkom lub rodzicom? To znak, że potrzebujesz chwili odpoczynku, ale pamiętaj nie istnieje coś takiego jak urlop od macierzyństwa!