Objawy migreny – 5 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć

objawy migreny

Często boli cię głowa, a ból jest tak silny, że paraliżuje twój plan dnia i nie pozwala normalnie funkcjonować? To mogą być objawy migreny.

Jeśli kogoś w twoim otoczeniu często boli głowa albo ty sam miewasz nagłe napady bólu – poznaj 5 najważniejszych faktów o migrenie – być może to właśnie z nią musisz walczyć.

Tylko 10% osób miewa objawy migreny

Oglądając telewizyjne reklamy i słuchając dowcipów o kobietach, które bez przerwy mają migrenę (ku przerażeniu ich mężów) możemy mieć wrażenie, że migrena to jedna z najpowszechniejszych chorób naszych czasów i że liczba cierpiących z powodu migreny jest ogromna. Tymczasem szacuje się, że tylko 10 do 20% populacji dotykają objawy migreny, przy czym nie u każdego są one tak silne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.


SZUKASZ ORYGINALNYCH KLASYCZNYCH WATERWIPES? Takich, które mają więcej wody i nie są biodegradowalne? KLIKNIJ I KUP najlepszą wersję Water Wipes


 

 

To dobra wiadomość. Zła jest taka, że jest to choroba dziedziczna i występuje częściej u kobiet. Aż 70% osób cierpiących na migrenę miało w rodzinie kogoś, kto skarżył się na to schorzenie.

Migrena ma dwie twarze

objawy migrenyDwie odmiany migreny, które można wyróżnić to ta z aurą i bez aury. Znacznie częściej, bo aż u 80% osób występuje odmiana migreny bez aury, której głównym objawem jest silny, pulsujący ból głowy. Może pojawiać się tylko z jednej strony, w okolicach skroni, może obejmować także oczodoły. Ból trwa od kilku godzin nawet do kilku dni, a inne objawy, które mu często towarzyszą to nudności, nadwrażliwość na światło, głośne dźwięki czy intensywne zapachy.

Drugie oblicze migreny to migrena z aurą, która pojawia się na kilka lub kilkanaście minut przed atakiem migreny. Aura to zaburzenia widzenia – mogą to być ciemne plamki w polu widzenia, śnieżenie, zniekształcenia obrazu. Niektórzy chorzy podczas ataków migreny z aurą mogą skarżyć się też na drętwienia kończyn czy na trudności z koncentracją.

Objawy migreny to wyzwanie dla medycyny

Ponieważ nie do końca wiadomo co wywołuje objawy migreny i nie da się przewidzieć, kiedy się pojawią – choroby nie można wyleczyć i nie można zapobiec napadom migreny. Można leczyć ją wyłącznie objawowo, czyli przyjmować leki wówczas, gdy pojawią się napady migreny.

Migrena uniemożliwia normalne funkcjonowanie

Ktoś, kto nigdy nie miał migreny, może nie zdawać sobie sprawy z tego, jak silne są napady bólu migrenowego. Może się wydawać, że to przecież tylko ból głowy. Tymczasem pulsujący ból, który pojawia się nagle i może trwać przez kilkanaście godzin, połączony z nadwrażliwością na światło i hałasy, a także z trudnościami z koncentracją całkowicie paraliżuje chorego, uniemożliwia pracę, naukę, a nawet zwykłe, codzienne czynności.

Poznanie swojego organizmu kluczem do sukcesu

Ponieważ migrenę leczyć można wyłącznie objawowo, poprzez zastosowanie leków wtedy, gdy atak już się pojawi, warto dobrze poznać swój organizm, żeby wiedzieć, jak najszybciej pozbyć się napadu bólu. W tym celu chorzy na migrenę prowadzą dzienniczki migreny, zapisując wszystko, co robili, jedli, pili i gdzie się znajdowali zanim nastąpił atak, a także co zrobili, by zlikwidować ból. W walce z migreną pomóc mogą nie tylko tabletki przeciwbólowe, ale także stare, sprawdzone przez nasze babcie sposoby, jak zimny kompres na głowę czy szyję czy odpoczynek w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu. Na niektórych dobrze działają ćwiczenia relaksujące (np. joga), innym pomagają kąpiele z olejkami eterycznymi (np. lawendowym).

Na koniec warto przypomnieć, że migrena to choroba jak każda inna i jeśli zauważysz u siebie objawy migreny – lepiej udaj się do lekarza. On postawi właściwą diagnozę i pomoże dobrać odpowiednie leczenie.

Image courtesy of marin at FreeDigitalPhotos.net