Dlaczego niemowlę nie chce spać – co robić?

niemowlę nie chce spać

Co robić, gdy Twoje niemowlę nie chce spać? Podpowiadamy kilka skutecznych sposobów.

Problemy ze snem ma wiele dzieci w wieku niemowlęcym. Jeśli Twoje niemowlę nie chce spać, mimo że pora jest już późna, Ty padasz z nóg i najchętniej sama położyłabyś się do spania – powodów może być wiele. Być może dziecko po prostu nie jest wystarczająco “zmęczone”, może nie potrzebuje tak dużo snu, a może jego rytm dnia jest na tyle nieregularny, że trudno go zmusić do położenia się spać zawsze o tej samej porze.

Zanim skusisz się na reklamowane w radiu i telewizji suplementy diety, które mają pomóc maluchom zasypiać, spróbuj zmienić trochę rytm dnia i przyzwyczajenia w Waszym domu.


SZUKASZ ORYGINALNYCH KLASYCZNYCH WATERWIPES? Takich, które mają więcej wody i nie są biodegradowalne? KLIKNIJ I KUP najlepszą wersję Water Wipes


 

 

Dlaczego niemowlę nie chce spać – jak temu zaradzić?

  1. Jeśli maluch jest przez większość dnia rześki i pełen energii, a wieczorem nie wygląda na zmęczonego, być może potrzebuje nieco mniej snu niż jego rówieśnicy. To normalne, Ty także masz inne potrzeby w tym zakresie niż np. Twoja druga połowa. Spróbuj sprawdzić, czy niemowlę będzie chętniej zasypiać wieczorem jeśli skrócisz mu popołudniową drzemkę.
  2. Wprowadź wieczorne rytuały. Niemowlę łatwiej przyzwyczai się do tego, że trzeba iść spać, jeśli pozwolisz mu się wieczorem wyciszyć. Niech zasypia przy zasłoniętych oknach i w ciemnym pokoju, w którym świeci się jedynie nocna lampka. Przed snem wykąp go, a gdy będzie już w łóżku – poczytaj mu książkę.
  3. Jeśli karmisz piersią, prawdopodobnie łatwiej będzie mu zasnąć podczas karmienia, także ze względu na fakt, że w tym czasie dziecko jest blisko mamy i ma większe poczucie bezpieczeństwa. Być może także niemowlak nie chce zasnąć, bo zwyczajnie jest głodny i nakarmienie go rozwiąże problem.
  4. Jeśli nie karmisz piersią to są specjalne mleka modyfikowane które pomogą maluszkowi z problemami kolek i zaparć. Po podaniu mleka Bebiko lub Bebilon Comfort zapewnisz dziecku spokój i komfort.
  5. Upewnij się, że łóżeczko stoi w odpowiednim miejscu. Jeśli Twój maluszek ma ciągłe problemy z zasypianiem, być może problem tkwi w miejscu, w którym idzie spać. Jeśli jego łóżeczko stoi w nieprzewietrzonym pokoju albo zbyt blisko okna czy grzejnika – może to utrudniać zasypianie. Podobnie jeśli w pokoju maluszka słychać hałasy zza okna. Może warto rozważyć przemeblowanie i przestawić łóżeczko w inne miejsce?
  6. Upewnij się, że maluszek ma suchą pieluchę, czysty nosek, jest mu ciepło i nic nie przeszkadza mu zasnąć.

Co pomoże dziecku zasnąć?

Gdy niemowlę nie chce spać, trzeba spróbować wyciszyć je i stworzyć odpowiednią atmosferę w dziecięcym pokoju. Przygaszone światło i nocna lampka wprowadzają dobry nastrój, ale do wieczornych rytuałów warto wprowadzić także… czytanie dziecku książek. To nic, że niemowlę jest jeszcze małe i niewiele rozumie z czytanych mu bajek.

Poczucie, że mama jest blisko oraz jej jednostajny ton głosu podczas lektury sprawiają, że maluch wyciszy się i szybciej zaśnie. Jeśli nie lubisz czytać i nie chcesz czytać dziecku, możesz puścić mu bajki czytane przez aktorów, czyli bajki w formie audiobooków. Takie bajki można kupić w sklepach z artykułami dla dzieci lub ściągnąć z Internetu – wybór tytułów jest naprawdę imponujący.

A może wolisz śpiewać? Kołysanki także świetnie wpływają na malucha, oczywiście tylko wtedy, gdy są śpiewane przyciszonym głosem. Zarówno śpiew jak i lektura bajek nie tylko ułatwia niemowlakowi zasnąć, ale także rozwija w nim umiejętność słuchania, a u starszych dzieci wpływa korzystanie także na pobudzenie wyobraźni.

Jeśli żadna z tych rad nie przyniesie spodziewanego efektu i Twoje niemowlę nie chce spać pomimo zastosowania różnych sposobów – skontaktuj się z lekarzem, być może przyczyną jest jakaś choroba, na którą cierpi maluszek.