MyTherapy – recepta na nieprawidłowo zażywane leki

Ile razy zdarzyło Ci się wziąć tabletkę w nieodpowiednim czasie, lub co gorsza zapomnieć jej wziąć w ogóle?

Przy dzisiejszym tempie życia problem ten niestety dotyczy znacznej części społeczeństwa.

Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia wykazały, że aż 50% przepisywanych medykamentów jest przyjmowanych nieodpowiednio a nawet wcale. Co więcej wyniki programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia” prowadzonego przez TNS OBOP wykazały, że aż 31% Polaków nie zdaje sobie sprawy lub bagatelizuje konsekwencje, jakie niesie za sobą długotrwałe, niekontrolowane przyjmowanie leków.


SZUKASZ ORYGINALNYCH KLASYCZNYCH WATERWIPES? Takich, które mają więcej wody i nie są biodegradowalne? KLIKNIJ I KUP najlepszą wersję Water Wipes


 

 

Wyniki te są szczególnie niepokojące biorąc pod uwagę fakt, że Polacy zajmują 2 miejsce w Europie pod względem liczby przyjmowanych tabletek przeciwbólowych – statystyczny Polak kupuje średnio 34 opakowania leków rocznie. W wyniku czego każdego roku aż 10 tysięcy Polaków zostaje hospitalizowanych z powodu ich niewłaściwego zażywania. Zwraca to uwagę na fakt, że niewystarczająco przywiązujemy wagę do zaleceń lekarzy i farmaceutów oraz często niesumiennie stosujemy przepisywane medykamenty.

Statystyki te mogą zostać zredukowane, jeśli tylko nauczymy się zarządzać przyjmowanymi lekarstwami i elementami terapii w prosty sposób niewymagający zaprzątania sobie głowy skomplikowanymi wytycznymi stosowania. Rozwiązanie tego problemu zaproponowała firma Smartpatient wypuszczając na rynek bezpłatną aplikację mobilną MyTherapy dostępną dla urządzeń z systemem iOS i Androidem. MyTherapy jest adresowana do każdego, kto przyjmuje dowolne leki, w dowolnym celu, przez dowolny okres czasu lub szuka dobrego sposobu do kontrolowania wykonywanych pomiarów zdrowotnych i aktywności fizycznej.

Badania efektywności aplikacji przeprowadzone przez Uniwersytet Medyczny Charité Berlin na podstawie ośmiopunktowej skali Morisky’ego udowodniły, że aż 89% pacjentów sumiennie stosuje się do zaleceń lekarza z pomocą aplikacji MyTherapy. Wyniki wykazały także, że przed użyciem aplikacji 46,4% badanych pacjentów zdarzało się zapominać przyjąć lek, gdzie po 4 tygodniach badań z użyciem aplikacji było to już tylko 21,4%.

Jak działa aplikacja?

MyTherapy przekształca wszystkie wprowadzone przez pacjenta dane odnośnie przyjmowanych leków, pomiarów i zalecanych aktywności w prostą listę rzeczy do zrobienia. Następnie aplikacja wykorzystuje alarm i notyfikacje smartfona, aby przypomnieć użytkownikowi dokładnie wtedy, gdy trzeba zażyć dane lekarstwa, w jakiej dawce lub jaki pomiar czy aktywność fizyczną należy teraz wykonać. MyTherapy ma za zadanie także pomóc użytkownikom zachować lepszą kontrolę nad ogólnym stanem zdrowia do czego wykorzystuje funkcję rejestracji objawów i skalowanej oceny samopoczucia.

MyTherapy aplikacja

Aplikacja jest intuicyjna i prosta obsłudze, a jednocześnie oferuje szeroką gamę możliwości. Pozwala na wprowadzenie informacji odnośnie przyjmowanych leków takich jak dawka, częstotliwość, dni aktywne i nieaktywne, zalecenia spożycia oraz zapamięta ilość leku posiadaną przez pacjenta, aby ten wykupił na czas kolejną receptę, a nawet przypomni o wizycie u lekarza.

MyTherapy zapamięta wykonane przez użytkownika pomiary takie jak ciśnienie krwi, waga, procentowa zawartość wody/tkanki tłuszczowej w organiźmie czy tętno oraz aktywności fizyczne użytkownika np. spacery, plywanie, grę w tenisa.

MyTherapy aplikacja do przypominana o braniu leków

Wszystkie wprowadzone przez pacjenta dane są gromadzone w Dzienniku i przedstwione w przejrzystej i łatwej do zrozumienia formie. MyTherapy umożliwia pacjentowi także pobrać swoje wyniki w postaci raportu pdf do wydruku i dyskusji z lekarzem.  Raport ten dostarcza lekarzowi informacje o stanie zdrowia pacjenta pomiędzy wizytami, jego zaangażowaniu w stosowaniu się do zaleceń i pozwala w krótkim czasie zidentyfikować punkty terapii wymagające większej uwagi lub modyfikacji.

Z aplikacji korzysta już ponad 500 000 użytkowników na całym świecie. MyTherapy jest przetłumaczona na ponad 20 języków i jest dostępna do pobrania za darmo w GooglePlay i AppStore. Więcej o działaniu aplikacji można dowiedzieć się ze strony internetowej.