Mycie zębów dziecka – dlaczego to jest tak ważne?

mycie zębów dziecka

Twoje dziecko nie lubi mycia zębów? Oto najlepsze sposoby!

Twoje dziecko bywa uparte i niechętnie myje ząbki? Dowiedz się, jak sprawić, aby taka czynność stała się dla niego przyjemnym i pożytecznym nawykiem!

Wtedy będziesz wiedziała, że mycie zębów dziecka nie wymaga Twojego zaangażowania, bo maluch robi to sam! Dzieci (szczególnie powyżej 4 lat) uwielbiają mieć wybór i dlatego będąc na zakupach warto to wykorzystać!


SZUKASZ ORYGINALNYCH KLASYCZNYCH WATERWIPES? Takich, które mają więcej wody i nie są biodegradowalne? KLIKNIJ I KUP najlepszą wersję Water Wipes


 

 

Pozwól mu wybrać taką szczoteczkę do zębów, jaką chce i pastę, która będzie nie tylko miała przyjemny smak, ale również odpowiednie właściwości!

Mycie zębów dziecka a jego niechęć!

Znasz to? Tysiące próśb o mycie ząbków po każdym posiłku, celowe ograniczanie słodkości tylko po to, aby maluch był konsekwentny w swoich zachowaniach i zrobił to, o co go prosisz od kilku godzin?

W wielu przypadkach czyszczenie ząbków dziecka kończy się utratą Twojej cierpliwości. Czasami niektóre dzieci specjalnie odkładają tą czynność na ostatnią chwilę, mając nadzieję, że rodzice przymkną oko i zapomną (a maluch w tym czasie może usnąć).

Ale nie tym razem! Postaw twarde zasady i spraw, aby mycie zębów dziecka było dla niego przyjemnością, a faktycznie dbanie o zęby będzie mu się dobrze kojarzyć. Jeśli zdarzyło Ci się wcześniej, że pozwoliłaś swojemu dziecku położyć się spać bez umytych ząbków, musisz wiedzieć, że to bardzo złe zagranie. Maluch wtedy doskonale wie, jak Cię podejść, aby wykorzystać sytuację. A jeśli raz z niej skorzysta to jest ryzyko, że mycie zębów dziecka będzie obowiązkiem tylko z nazwy.

Mycie zębów dziecka – nauka małymi kroczkami

Zapewne zauważyłaś nie raz, że dzieci inaczej reagują jeśli czują, że muszą coś zrobić z obowiązku, a inaczej jak jest to prośba. Dla Ciebie być może jest to bardzo podobne, ale dla malucha to ogromna różnica. Jeśli prosisz go o umycie zębów i tracisz cierpliwość, często używasz tonu rozkazującego, przez co dziecko czuje konieczność wykonania obowiązku i w konsekwencji robi Ci na przekór.

Dlaczego? Bo dzieci lubią robić na złość i nie chcą czuć się przymuszane do wykonania określonych zadań. Jeśli jednak zmienisz ton głosu i swoją prośbę o mycie zębów dziecka ułożysz inaczej, będzie ona miała zupełnie odmienny wydźwięk niż ta początkowa! Prawda, że jest różnica?

Spróbuj to przetestować kilka dni, a na pewno zobaczysz efekty w zachowaniu swojego brzdąca! To taki jeden z małych kroczków do zmiany myślenia, nastawienia i zachęcenia dziecka do mycia ząbków! Zobaczysz jakie to proste, jeśli też dasz mu z siebie przykład. Możecie na przykład mieć taki rodzinny rytuał polegający na tym, że wołasz swoje dziecko i mówisz: “Chodź Kochanie, umyjemy ząbki!” i dziecko wtedy bierze swoją ulubioną szczoteczkę i razem z Tobą czyści ząbki.

Tutaj wskazówka dla uparciuchów: Nie próbuj przekonywać dziecka, że po umyciu ząbków lub na drugi dzień dostanie słodycze. To nie wróży niczego dobrego, a wręcz prowadzi do wymuszania (i bankructwa). Możesz jednak zaproponować, że jeśli to zrobi to spędzicie razem miły dzień. Większość dzieci lubi ten element tajemnicy i na pewno z większym zaangażowaniem i ochotą zdecyduje się na wykonanie tej czynności. Więcej przydatnych rad znajdziesz tutaj.

Mycie zębów dziecka może być przyjemne! Jak postępować?

Powinnaś na pewno świecić przykładem dla swojego dziecka, aby zobaczyło, że skoro Ty potrafisz dbać o higienę jamy ustnej to jest to łatwe i przyjemne. Ponadto wiele dzieci często lubi robić to samo, co ich rodzice, dlatego właśnie świetny pretekst do tego, aby zauważyło określone zachowanie i powieliło ten sam schemat. Są świetnymi obserwatorami i często lubią przebywać w łazience obserwując jak rodzic dba o higienę jamy ustnej.

Dlatego jeśli pokażesz mu, że mycie zębów dziecka jest łatwe (na przykładzie młodszego rodzeństwa) to z pewnością będzie chciał samo się o tym przekonać. Starsze dzieci dobrze jest też uświadomić, że brak higieny ząbków prowadzi do powstawania próchnicy, a to wiąże się z wizytą u dentysty. Powinnaś tego jednak dokonać bardzo spokojnie a nie strasząc dziecko konsekwencjami nie umytych ząbków. Opanowanie, odpowiednie formułowanie wypowiedzi, a także konkretne zachowania na pewno sprawią, że Twój skarb przekona się do czyszczenia zębów regularnie wybraną przez siebie szczoteczką.

Tutaj znajdziesz więcej porad dla rodziców.

Jak dbać o ząbki noworodka?

Mycie zębów dziecka to pestka porównując z higieną jamy ustnej noworodka. No właśnie, jak to zrobić i od czego zacząć tak aby nie uszkodzić delikatnych dziąsełek? Masz pewne obawy, które nie dają Ci spokoju lub nie wiesz, jak odpowiednio zabrać się za mycie ząbków dziecka?

Albo jak skutecznie uważać na mleczaki, które dopiero niedawno zaczęły się rozwijać? Nic prostszego! Jeśli Twój noworodek jeszcze nie ma ząbków lub dopiero co  się one pojawiły, do pielęgnacji każdego dnia używaj gaziku nasączonego wodą. To także służy budowaniu świadomości, że po jedzeniu ząbki wymagają odpowiedniej higieny.

Na początku dobrze sprawdzają się szczoteczki przypominające swoim wyglądem gryzak. Dzieci w tym czasie uczą się gryźć i potrzebują odpowiednio miękkiego gryzaczka, aby mniej odczuwać ból związany z ząbkowaniem. Na samym początku, gdy ząbki zaczynają się pojawiać – nie szczotkujmy ich. Pomocne jest delikatne przecieranie tylko przy pomocy wody i gaziku. Dopiero z biegiem czasu, gdy będziemy mieli pewność, że ząbki się pojawiły możemy pozwolić sobie na wybranie pierwszej szczoteczki, ale również dbać o delikatną pielęgnację.

Jaką szczoteczkę i pastę wybrać dla dziecka?

Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą dziecka na zakupy i pozwolenie mu wybrać pierwszej szczoteczki. Jeśli jednak jest to maleństwo, wybór należy do nas. Jednak jest to kwestia, która wymaga sprawdzenia dostępnych szczoteczek na rynku i wybrania takiej, która najlepiej posiada miękkie i gęste włosie i nie uszkodzi pierwszych ząbków.

U starszaków świetnie sprawdzi się szczoteczka elektryczna, która pozwoli dziecku na swobodę i sprawi, że mycie  zębów dziecka będzie prawdziwą frajdą. Szczoteczka powinna być odpowiednio dostosowana do wieku dziecka, dlatego sprawdzaj dokładnie opakowania, na których znajdują się przydatne informacje i oznaczenia, dzięki którym ułatwisz sobie wybór.

Mycie ząbków dziecka – nawyk, który można pokochać

To naprawdę proste! Jeśli dasz dziecku przykład i pozwolisz, aby od czasu do czasu umyło Ci zęby, sprawisz mu tym ogromną radość i co ważne to świetny sposób na poprawienie mycia zębów po dziecku! (Szansa dla tych rodziców, których dziecko czasami nie pozwala sobie umyć zębów!).

To czynność, która wymaga cierpliwości, zaangażowania i wyegzekwowania od dziecka w odpowiedni sposób pewnych zachowań!

Szybko przekonacie się, że wspólne mycie zębów dziecka to świetna zabawa i pretekst dla Ciebie do tego, aby jeszcze bardziej zachęcić dziecko do wykonywania tej czynności. Wystarczy tylko kulturalnie mu to uświadomić i sprawić, by chciało brać z Ciebie przykład. No to co? Jesteś gotowa, aby podjąć to wyzwanie? Życzę powodzenia!

A Ty jakie masz doświadczenia z myciem zębów dziecku? Napisz w komentarzu!