Karmienie piersią – 10 rzeczy, które trzeba wiedzieć

karmienie piersią

Coś, co sprawia, że matka buduje wyjątkową więź ze swoim maleństwem już od pierwszych dni po urodzeniu, więź, jakiej mężczyzna nigdy nie będzie mógł zbudować ze swoim potomstwem to karmienie piersią.

chusteczki dla dzieci alergicznych

Pediatrzy i specjaliści od żywienia przekonują, że jeśli tylko jest taka możliwość – matce nie wolno rezygnować z karmienia piersią. Wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy nie lepiej, wygodniej byłoby zamiast piersią karmić maluszka mlekiem modyfikowanym. Chcą jak najszybciej wrócić do pracy lub boją się, że ich piersi stracą ładny wygląd. Jeśli i Ty masz takie obawy i zastanawiasz się, czy nie odstawić dziecka od piersi albo jesteś jeszcze w ciąży i rozważasz karmienie sztucznym mlekiem od początku – koniecznie przeczytaj te 10 ważnych prawd na temat karmienia piersią.

1. Karmienie piersią to najlepszy sposób odżywiania

Dla niemowlaka niemowlaka nie ma lepszego sposobu odżywiania niż karmienie mlekiem matki. To właśnie mleko mamy zawiera wszystkie niezbędne substancje pokarmowe (węglowodany, białka, tłuszcze, minerały, witaminy), ale także niezwykle ważne dla zdrowia maluszka przeciwciała. Układ odpornościowy niemowlaka nie wytwarza ich jeszcze sam, więc dostarczenie ich z mlekiem matki jest bardzo istotne. Co więcej, żadne mleko modyfikowane nie ma dokładnie takiego składu jak mleko matki i nie dostarczy dziecku wszystkich potrzebnych składników.

2. Dziecko karmione piersią trawi szybciej, więc szybciej jest głodne

To zasada, z którą trzeba się oswoić – jeśli karmisz dziecko piersią, przygotuj się na to, że początkowo może ono być głodne nawet 12 razy na dobę. To dlatego, że mleko matki jest szybciej trawione przez mały organizm.

3. Karmienie piersią może odbywać się na zawołanie

Odwrotnie niż w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym – piersią nie musisz karmić dziecka o ustalonych porach i przestrzegać określonych dawek posiłku. Dziecko można karmić piersią „na zawołanie” czyli ilekroć maluch upomni się o jedzenie. Skład mleka jest tak wyjątkowy, że karmiąc piersią nie można przekarmić niemowlaka ani sprawić, że dziecko za szybko przybierze na wadze.

4. Do szóstego miesiąca życia dziecko nie potrzebuje innych pokarmów niż mleko matki

Zapotrzebowanie na bezmleczne pokarmy pojawia się dopiero około szóstego miesiąca życia dziecka. Do tego czasu nie ma potrzeby wprowadzania innych posiłków niż mleko matki.

5. Karmić piersią można nawet do 2-3 roku życia

Istnieje wiele teorii na temat tego, jak długo można karmić dziecko piersią. Decyzja zależy od matki, ale najczęściej kobiety decydują się zrezygnować z karmienia piersią koło 2-3 roku życia dziecka. Wówczas dieta malucha jest już tak urozmaicona, że mleko matki nie jest konieczne.

6. Karmienie piersią pomaga odzyskać figurę sprzed ciąży

To jedna z zalet karmienia piersią, która jest ważna dla mamy, a nie dla dziecka – ciało po ciąży szybciej regeneruje się, a figura wraca do dawnego stanu jeśli mama karmi piersią.

7. Podczas jednego karmienia najlepiej karmić tą samą piersią

Ważna zasada, która ma związek z tym, że skład mleka, jakie znajduje się w jednej piersi zmienia się w trakcie karmienia. Początkowo maluszek ssie mleko rzadsze, z większą ilością cukru, potem zaś nieco bardziej gęste i tłuste. Dlatego karmiąc piersią trzeba pozwolić dziecku opróżnić jedną pierś, a dopiero wówczas, gdy maluch nadal jest głodny – przystawić go do drugiej piersi.

8. Laktator pomoże pozbyć się nadmiaru mleka

Jeśli Twoje piersi są nabrzmiałe i obolałe – być może jest w nich za dużo mleka. Często się tak zdarza, zwłaszcza na początku, po urodzeniu dziecka. Wtedy warto mieć pod ręką laktator, który pomoże odciągnąć nadmiar mleka.

9. W przypadku kłopotów z karmieniem pomocą służą poradnie laktacyjne

W wielu miastach w całej Polsce są poradnie laktacyjne, w których specjaliści uczą przystawiać dziecko do piersi. Warto skorzystać z ich pomocy jeśli karmienie piersią sprawia Ci problemy.

10. Nie każda kobieta może karmić piersią

Niestety nie każda mama może karmić piersią – niektóre kobiety ze względu na stan zdrowia są zmuszone karmić maluszka mlekiem modyfikowanym. Choroby takie jak infekcje, choroby zakaźne wykluczają karmienie piersią.