Kalendarz ciąży – co w którym trymestrze

kalendarz ciąży

Poszukiwany przez wszystkie przyszłe mamy kalendarz ciąży to nic innego jak dokładna rozpiska tego, co dzieje się w każdym tygodniu i miesiącu ciąży.

Dziewięć miesięcy ciąży, a więc 38 lub 40 tygodni to długi czas, w którym ciało kobiety bardzo się zmienia. Z tygodnia na tydzień i z miesiąca na miesiąc rośnie także maluszek, który pod koniec ciąży przychodzi na świat. Mimo że każda kobieta jest inna, kalendarz ciąży dla wszystkich przyszłych mam wygląda podobnie.

Kalendarz ciąży – 1 trymestr

W pierwszych trzech miesiącach kobieta dowiaduje się dopiero, że jest w ciąży – najczęściej koło 4-6 tygodnia, gdy zaalarmowana brakiem miesiączki przeprowadza test ciążowy i udaje się do lekarza, by potwierdzić swoje przypuszczenia. Dziecko to wówczas jeszcze tylko zarodek, który ma niezbędne informacje genetyczne – jak choćby płeć czy to, co odziedziczy po rodzicach (po kim będzie mieć kolor włosów, a po kim kształt ust itp.). Do końca pierwszego miesiąca u płodu zaczyna pracować pierwszy z narządów – serce. W drugim miesiącu ciąży powstają zalążki kolejnych narządów – płuc, żołądka, wątroby, jelit, wykształcają się także komory serca, a dziecko zaczyna produkować własną krew. Jeszcze przed upływem drugiego miesiąca ciąży maluszek będzie miał półtora centymetra długości, wykształcą się u niego zalążki uszu, nosa, a nawet szczęki. Kalendarz ciąży wskazuje jednak, że to dopiero w trzecim miesiącu płód zaczyna faktycznie przypominać dziecko. Głowa jest wówczas połową ciała, a narządy wewnętrzne zaczynają swoją pracę – żołądek wydziela soki trawienne, trzustka rozpoczyna produkcję insuliny, do działania przystępują także nerki. Dziecko pod koniec pierwszego trymestru ma aż 8 centymetrów długości i potrafi energicznie się poruszać.


SZUKASZ ORYGINALNYCH KLASYCZNYCH WATERWIPES? Takich, które mają więcej wody i nie są biodegradowalne? KLIKNIJ I KUP najlepszą wersję Water Wipes


 

 

A co kalendarz ciąży mówi o samopoczuciu przyszłej mamy w pierwszym trymestrze? W tym czasie nie następuje jeszcze wzrost wagi, a ciąża nie jest widoczna, ale niektóre kobiety skarżą się na przykre dolegliwości z nią związane: nudności, ospałość, zmiany nastroju, większy apetyt, częstsze wizyty w toalecie. Zatrzymuje się miesiączka, co często jest pierwszym sygnałem ostrzegawczym, który pozwala kobiecie podejrzewać, że jest w ciąży.kalendarz ciąży

Kalendarz ciąży – 2 trymestr

Dziecko rośnie z każdym dniem, a w jego organizmie zachodzą wielkie zmiany. Maluszek, choć w czwartym miesiącu ma dopiero 15 centymetrów, zaczyna słyszeć bicie serca mamy, czuć dotyk, a nawet widzieć światło. Na jego palcach pojawiają się linie papilarne, a na głowie włosy. Kolejne zmysły dołączają w piątym miesiącu ciąży – dziecko zaczyna słyszeć dźwięki i rozpoznawać smaki, uczy się także spać. No i ciągle energicznie się porusza – mama może odczuwać już pierwsze kopnięcia. Piąty miesiąc ciąży to moment, w którym rodzice mogą dowiedzieć się, jakiej płci będzie ich dziecko, bo widać to w badaniu USG. Do końca drugiego trymestru maluszek będzie już umiał ssać i otwierać oczy, a jego waga dojdzie do pół kilograma.

Ciało mamy w tym okresie bardzo się zmienia – ciążowy brzuszek jest już wyraźnie zarysowany, a kobieta szybciej się męczy, może skarżyć się na pojawiające się żylaki czy zgagę.

Kalendarz ciąży – 3 trymestr

W ostatnim trymestrze dziecko zaczyna bardzo się wiercić – rośnie, a miejsca w brzuchu mamy nie przybywa tak szybko. Maluszek zaokrągla się, dojrzewają jego organy wewnętrzne, mózg się powiększa, a dziecko zaczyna nawet mieć sny! Do końca dziewiątego miesiąca maluch jest już przygotowany, by rozpocząć życie poza łonem mamy, waży około 3 kilogramów i mierzy 50 centymetrów.

Przyszła mama w tym okresie nie może doczekać się porodu. Brzuch zaczyna przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu, uciska na pęcherz, przez co konieczne są częstsze wizyty w toalecie. Kobietom dokuczają także obrzęki stóp i bolesne piersi.

Będąc w ciąży dobrze jest przejrzeć kalendarz ciąży i wiedzieć, jak zmienia się organizm dziecka, które przyjdzie na świat i jakie dolegliwości mogą pojawić się u przyszłej mamy. Warto jednak pamiętać, że każda kobieta jest inna i nie wierzyć ślepo temu, co mówią znajomi czy piszą autorzy książek o ciąży. Najlepiej wsłuchać się w swój organizm i o ciąży rozmawiać z ginekologiem.