Jakie badania profilaktyczne warto zrobić bezpłatnie?

jakie badania profilaktyczne zrobić

Lekarze radzą, by badać się profilaktycznie przynajmniej raz do roku, bo dzięki profilaktyce wzrasta wykrywalność wielu chorób w początkowej ich fazie. Jakie badania profilaktyczne zrobimy bezpłatnie w polskich przychodniach?


SZUKASZ ORYGINALNYCH KLASYCZNYCH WATERWIPES? Takich, które mają więcej wody i nie są biodegradowalne? KLIKNIJ I KUP najlepszą wersję Water Wipes


 

 

Jeśli jesteś ubezpieczony i możesz korzystać z przychodni, które mają umowę z NFZ, to wszystkie podstawowe badania profilaktyczne zrobisz bezpłatnie. Wystarczy, że pójdziesz na wizytę do lekarza rodzinnego, który da Ci skierowanie na badania, a potem ponownie odwiedzisz go z wynikiem, żeby upewnić się, że Twój stan zdrowia nie budzi zastrzeżeń.

Jakie badania profilaktyczne trzeba robić co roku?

Niezależnie od płci, każdy powinien raz do roku wykonać badania:

 • Krwi, czyli morfologię. Badanie krwi może wskazać na wiele nieprawidłowości i chorób, jeśli takie rozwijają się w organizmie – od zapalenia, poprzez choroby wirusowe i infekcje, niedokrwistość, aż po choroby płuc, wątroby, nerek, serca, a nawet nowotwory.
 • Moczu – to badanie wskazuje przede wszystkim czy układ moczowy działa prawidłowo, pozwala ocenić również czy nie ma podejrzenia cukrzycy, żółtaczki, zapalenia trzustki.
 • Poziom cukru we krwi
 • Lipidogram, czyli poziom cholesterolu we krwi, badanie ważne w profilaktyce miażdżycy.
 • EKG – szczególnie ważne po 40-tym roku życia, pozwala skontrolować stan serca, wykryć np. jego niedotlenienie.
 • RTG klatki piersiowej i – to kolejne badanie bardzo istotne zwłaszcza po 40-tym roku życia, nie tylko dlatego, że pokazuje nieprawidłowości w płucach, ale i w kręgosłupie, żebrach i układzie sercowo-naczyniowym.
 • USG jamy brzusznej – na USG lekarz zobaczy jak wygląda stan wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, nerek, śledziony. To badanie można robić nieco rzadziej – wystarczy raz na 2-3 lata.
 • Okulistyczne – wizyta u okulisty, nawet jeśli nie mamy problemów ze wzrokiem lub wydaje nam się, że widzimy dobrze także jest wskazana raz do roku. Badanie okulistyczne, poza tym, że pozwala sprawdzić ostrość widzenia, może także pomóc zdiagnozować tak poważne choroby jak stwardnienie rozsiane czy cukrzyca.
 • Dentystyczne – tak naprawdę powinniśmy wykonywać je przynajmniej raz na pół roku. Choroby zębów mogą być przyczyną wielu innych dolegliwości, np. chorób nerek, płuc, układu krążenia, zatok, a nawet spowodować powikłania w ciąży i choroby nowotworowe

Jakie badania profilaktyczne powinny robić kobiety?

Kobiety powinny pamiętać, że dla nich lista profilaktycznych badań jest nieco dłuższa. Raz w roku warto odwiedzić ginekologa i poza standardowym badaniem ginekologicznym zrobić także USG ginekologiczne, na którym lekarz ocenić może stan macicy i jajników. Równie ważne jest regularne badanie cytologiczne – dzięki nim możliwe jest wczesne wykrycie raka szyjki macicy. Niestety to badanie jest bezpłatne tylko raz na trzy lata, ale warto za nie zapłacić raz do roku, bo codziennie na raka szyjki macicy w Polsce umiera aż 5 kobiet.

Po czterdziestym roku życia trzeba pamiętać też o regularnej mammografii, która pozwala wykryć raka piersi.

badanie krwi u kobiet

Inne badania profilaktyczne, o jakich należy pamiętać

Lista badań profilaktycznych jest znacznie dłuższa, a wraz z wiekiem badań trzeba robić coraz więcej:

 • Po 40-tce warto zrobić test na obecność krwi utajonej w kale, co pozwala na wykrycie raka jelita grubego
 • Po 50-tce mężczyźni powinni pamiętać o badaniu prostaty
 • Densytometria kości – badanie szczególnie istotne dla kobiet po menopauzie, pozwala wykryć osteoporozę.

Początek roku to najlepszy czas, by wykonać wszystkie badania, bo państwowe przychodnie mają nowe kontrakty i do wszystkich lekarzy specjalistów można się jeszcze zapisać. Jeśli nie wiesz, jakie badania profilaktyczne powinieneś zrobić w swoim wieku i przy swoim stanie zdrowia, nie wahaj się zapytać o to lekarza – w końcu chodzi o Twoje zdrowie.