Jak zacząć biegać? Rady dla początkujących

jak zacząć biegać

To już nie jest chwilowa moda – bieganie na stałe weszło do codziennego życia wielu Polaków. Jak zacząć biegać, żeby wkręcić się w bieganie?

Moda na bieganie zaczęła się 2-3 lata temu i co ciekawe – wcale nie był to efekt sukcesów biegowych naszych sportowców, jak to się często zdarza. Polacy, którzy zaczęli coraz częściej dostrzegać potrzebę uprawiania jakiegoś sportu i podejmowania aktywności fizycznej po prostu wyszli z domu i zaczęli biegać.

Na ulicach dużych i mniejszych miast z roku na rok odbywa się coraz więcej biegów na dystansach 5, 10 kilometrów (tylko w sierpniu 2014 roku w całej Polsce organizowanych jest 228 biegów na różnych dystansach!), a i lista maratonów i półmaratonów, w których można pobiec w Polsce jest coraz dłuższa.


SZUKASZ ORYGINALNYCH KLASYCZNYCH WATERWIPES? Takich, które mają więcej wody i nie są biodegradowalne? KLIKNIJ I KUP najlepszą wersję Water Wipes


 

 

Dlaczego wybieramy akurat bieganie, a nie pływanie czy siłownię?

jak rozpocząć bieganieZalety biegania:

  •  To jeden z najtańszych sportów  – nie potrzebujesz karnetu na siłownię czy biletu wstępu na basen, a jedynie dobre buty
  •  Biegać można wszędzie – bez względu na to, gdzie jesteś – w domu czy na wakacjach lub służbowym wyjeździe, możesz wyjść na ulicę i zacząć trening
  •  Biegać potrafi każdy – nie trzeba do tego specjalnych umiejętności, a jedynie opanowanie techniki, dzięki której bieganie będzie bezpieczne dla stawów
  •  Biegać można o każdej porze – nie jesteś zależny od godzin otwarcia basenu czy klubu fitness
  •  Biegać można samemu – nie trzeba szukać partnera czy grupy, jak w przypadku gier zespołowych

Modę na bieganie podkręcają także popularne aplikacje mobilne, które pozwalają na rejestrowanie treningów i mierzą czas, prędkość i zaznaczają na mapie pokonany dystans. Co więcej – dzięki aplikacjom możesz brać udział w ciekawych konkursach lub akcjach charytatywnych – na przykład pokonując kolejne kilometry zbierasz wirtualne złotówki, które przełożą się na realną pomoc dla domu dziecka czy schroniska dla zwierząt.

Jak zacząć biegać? Kilka wskazówek

W bieganiu, tak jak w każdym innym sporcie, najtrudniejszy jest sam początek. Gdy już zmobilizujesz się do tego, żeby przebiec pierwszy kilometr czy dwa, a potem wyjdziesz na kolejny trening – jest duże prawdopodobieństwo, że bieganie Ci się spodoba, połkniesz bakcyla i z każdym dniem bieganie będzie sprawiać Ci większą satysfakcję.jak zacząć biegać

Jak zacząć biegać, żeby nie zniechęcić się od pierwszego dnia? Przede wszystkim nie wymagaj od siebie zbyt wiele – na początku nie będziesz miał świetnej kondycji i prawdopodobnie nie przebiegniesz od razu kilku kilometrów.

Świetnym pomysłem będzie rozpoczęcie od treningów mieszanych – zacznij od 1 minuty biegu, następnie 5 minut marszu, potem znowu 1 minuta biegu – i tak 5 razy. Taki trening będzie odpowiedni na początek – powiedzmy 4 razy w ciągu tygodnia.

Z każdym tygodniem zwiększaj dystans, który przebiegniesz – najpierw do 2 minut, potem do 3, 5, a w 10 tygodniu treningu Twoja kondycja będzie już na tyle dobra, że przebiegniesz 30 minut bez przerwy. To najlepszy plan biegowy dla początkujących.

Żeby dodatkowo zmotywować się do biegania, zainstaluj w telefonie RunKeepera lub Endomondo, czyli wspomniane już aplikacje mobilne na telefony komórkowe. Nie tylko dlatego, że dzięki nim łatwiej będzie Ci kontrolować czas treningu, ale także dlatego, że dzięki nim możesz rywalizować ze znajomymi, którzy także biegają, porównywać czasy i odległości. Możesz również monitorować własne postępy, bo wszystkie Twoje treningi zapisują się w historii aplikacji. Ustawiając sobie jakiś cel (np. przebiegnięcie 20 kilometrów w tydzień), możesz sprawdzać po każdym treningu, jak wiele jeszcze zostało Ci do jego osiągnięcia.

W bieganiu, jak w każdym innym sporcie, najważniejsze jest to, by być systematycznym i konsekwentny. Zamiast więc zastanawiać się, jak zacząć biegać, by bieganie było efektywne, najlepiej po prostu odkurzyć sportowe buty i wyjść na ulice, a nogi poniosą Cię same.