Jak podróżować z dzieckiem samochodem – porady dla rodziców

Jak podróżować z dzieckiem samochodem

Jak podróżować z dzieckiem samochodem w wakacje, podczas urlopu lub wyjazdu rodzinnego?

Wyobraź sobie, że już najwyższy czas na to, aby Twoje dziecko podróżowało razem z Tobą. Dokąd się wybierzecie? Mały pasażer zasługuje na najwyższe bezpieczeństwo, które powinno być dla Ciebie priorytetem i czymś, o czym nie możesz nigdy zapomnieć.

To naprawdę dużo znaczy i pomoże mu przetrwać w razie wypadku drogowego. Nigdy nie ulegaj dziecku, gdy chce siedzieć z przodu bez fotelika. Poznaj zasady bezpiecznego podróżowania z dzieckiem!

chusteczki dla dzieci alergicznych

Bezpieczna podróż z dzieckiem – porady dla rodziców w trakcie wyjazdów i urlopów

Wybierając się w podróż powinniśmy się do niej najpierw przygotować. Upewnij się, że w bagażniku auta masz gaśnicę, koc termiczny, apteczkę pierwszej pomocy, trójkąt ostrzegawczy. Następnie sprawdź dokładnie pojazd pod względem technicznym, a jeśli się na tym nie znasz oddaj do pobliskiego warsztatu.

Szczególnie jeśli planujecie długą podróż i jest ryzyko, że coś Cię może zaskoczyć. Lepiej dmuchać na zimne. Jeśli Twój samochód wymaga naprawy i wiesz o tym doskonale to lepiej nie ryzykować złego stanu technicznego pojazdu tym, że będzie miał wypadek drogowy.

O wiele lepiej oddać go do serwisu, aby naprawić wszystkie niepokojące usterki i dopiero wtedy wyruszyć w trasę, aby mieć też pewność, że bezpieczny mały pasażer będzie mógł z nami szybko i komfortowo dotrzeć na miejsce. O czym jednak powinnaś wiedzieć, zanim wyruszycie w długą trasę?Kieruj się zawsze i wszędzie poniższymi zasadami, a zobaczysz, że podróżowanie z dzieckiem może stać się Twoim ulubionym zajęciem.

  1. Przygotuj fotelik dla dziecka i zawsze sprawdzaj czy dziecko ma dobrze zapięte pasy bezpieczeństwa. Bezpieczny mały pasażer powinien mieć wygodne siedzisko, które nie będzie sprawiało dyskomfortu, ale zapewni mu swobodę. Ponadto jeśli dziecko jest starsze, zawsze przypominaj mu o zapięciu pasów, nawet jeśli protestuje. Fotelik jest obowiązkowy dla wszystkich dzieci do 12 roku życia, których wzrost nie przekracza 150 cm. Nie wiesz jakie siedzisko kupić dla dziecka? Tu sprawdzisz dokładną grupę wiekową z podziałem na wagę małego pasażera.
  2. Zawsze miej przy sobie apteczkę wypełnioną podstawowymi rzeczami i naładowany telefon komórkowy. W bagażniku powinnaś mieć również zawsze zapasowe koło a także nauczyć się zmieniać oponę, na wypadek przebicia. Upewnij się też, że samochód, którym jeździcie posiada ważne ubezpieczenie.
  3. Wyczuj humor swojego dziecka. Dzieci mogą być przewożone na przednim siedzeniu, ale tylko pod warunkiem ustawienia fotela tyłem do przedniej szyby i po usunięciu poduszki powietrznej. To dla rodziców wygodne, aby kontrolować co dzieje się z dzieckiem w czasie podróży. A jak wiadomo bezpieczny mały pasażer może być znudzony długą trasą i zacząć marudzić w chwili, która bywa trudna do przewidzenia.
  4. Spakuj najpotrzebniejsze rzeczy i nie zapomnij o ulubionych grach dziecka lub zabawkach, które go zajmą na czas podróży. Każdy bezpieczny mały pasażer potrzebuje czegoś swojego na czas podróży co sprawi, że będzie mu przyjemniej przeżyć trudną podróż.
  5. Naucz się jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach i koniecznie poćwicz udzielanie pierwszej pomocy. O szczegółach dowiesz się tutaj.

Jak podróżować z dzieckiem samochodem i o czym pamiętać na trasie?

Musisz nauczyć się przewidywać zachowanie dziecka, co jest bardzo ważne. Szczególnie podczas podróży do dalekiego miejsca np. nad morze. Pamiętaj, że jeśli jedziesz sama z dzieckiem taka podróż może być trudna i męcząca.

Małe dzieci wymagają naprawdę magicznej cierpliwości i nieustannej uwagi. Starsze jeszcze da się nieco przytemperować, aby mogły zająć się wieloma innymi ciekawymi rzeczami w podróży niż marudzeniem i zadawaniem tego samego zestawu pytań.

Pamiętaj, że każde dziecko na podróż reaguje zupełnie inaczej, ale jeśli uda Ci się oswoić to bezpieczny mały pasażer na pewno będzie zadowolony z każdej przejażdżki i przygody.

Konsekwencje lekkomyślności – nie lekceważ bezpieczeństwa na drodze

I pod żadnym pozorem nie ulegaj swojemu dziecku, gdy próbuje Cię przekonać, że już jest wystarczająco duże, aby zrezygnować z siedzenia w foteliku. Nawet jeśli próbuje tłumaczyć, że to nie wygodne to wiedz, że bezpieczny mały pasażer będzie mógł dzięki temu dojechać na miejsce.

Daj mi znać w komentarzach – jak przebiegła Twoja podróż z dzieckiem i jakie przygody natrafiliście pod drodze!