Jak dziecko reaguje na rozwód rodziców? Czyli co robić, aby było dobrze?

jak dziecko reaguje na rozwód rodziców

Jeśli planujesz rozwód ze swoim partnerem przede wszystkim musisz kierować się dobrem swojego dziecka. Prawda? Dowiedz się jak dziecko reaguje na rozwód swoich rodziców.

Często zdarzają się sytuacje, że choć nic nie czujesz do dawnej drugiej połówki decydujesz się na pozostanie w związku dla dobra swoich dzieci. Sprawdź co musisz wiedzieć o jego emocjach i o tym jak rozwód rodziców wpływa na jego osobowość w tym trudnym okresie.

Decyzja o rozwodzie jest niewątpliwie trudna i stresująca dla obojga rodziców. Jeszcze bardziej stresującym momentem w ich życiu jest przygotowanie dziecka na tę wiadomość. Musimy wtedy liczyć się z różnymi reakcjami. Najtrudniej powiedzieć to dziecku, które wiele rozumie i może nie pogodzić się z tą trudną sytuacją.

Promocja Pampers z darmową dostawą

Rozwód rodziców to ogromny cios dla dziecka, szczególnie dla takiego, które jest z Wami bardzo zżyte i do tej pory mieliście naprawdędobre relacje ze sobą. Nagle nie potrafi zrozumieć, dlaczego już nie chcecie być rodziną i dlaczego nie chcecie spędzać razem czasu. Jeśli dziecko tak myśli automatycznie czuje się odtrącone i warto zapewnić mu, że rozwód nie wpłynie na wasze relacje negatywnie.

Aby więc przekonać dziecko do tego, że rozwód nie wpłynie na wasze relacje dobrym pomysłem będzie poświęcanie dziecku bardzo dużo uwagi oraz interesowanie się jego problemami. Postaraj się nie opowiadać mu zbyt dużo o tym, jaki jest powód waszego rozwodu. Starsze dzieci oczywiście mają prawo zażądać więcej szczegółów i mogą przejawiać oznaki buntu.

Jeśli jesteś gotowa / gotowy na ten krok, aby zaryzykować Waszą relację i spróbować życia na nowo z kimś innym to powinnaś / powinieneś wiedzieć, że to bardzo trudna sytuacja wymagająca przemyślenia i interesowania się tym, co może czuć Wasze dziecko. Do pierwszej rozmowy z dzieckiem o rozwodzie naprawdę trzeba się przygotować. Wtedy nie tylko jest mniejszy stres, ale również o niczym nie zapomnisz oraz będziesz wiedzieć, co chcesz powiedzieć. Dziecko w pewnym wieku bardzo zwraca uwagę na słowa, dlatego należy robić wszystko, aby go nie zranić i nie zrazić do nowej sytuacji, w której się znajdzie.

Jak zacząć rozmowę o rozwodzie rodziców? Czego wolno, a czego nie. Dobrze wiem jak dziecko reaguje na rozwód rodziców. Ale jak to zrobić i ograniczyć jego stres.

Gdy już zdecydowaliście się wspólnie na to, aby porozmawiać z dzieckiem o planowanym rozwodzie na początku warto wyjaśnić dziecku w skrócie, dlaczego podjęliście taką decyzję i pokazać maluchowi, że Wam z tym dobrze i że nadal się przyjaźnicie. Dziecko musi widzieć, że to nic złego, dzięki czemu szybciej przywyknie do nowej sytuacji. Co zatem warto wiedzieć?

  1. Pamiętaj, że Twoje dziecko może poczuć się odrzucone, gdy dowie się o rozwodzie. Może pomyśleć, że nie jest kochane albo mieć świadomość, że będzie Cię mniej w domu, a co za tym idzie mniej czasu na wasze wspólne spotkania. Automatycznie będzie myślało, że nie będzie już tak jak dawniej, a tego dzieci boją się najbardziej.

Rozwiązanie: Porozmawiaj na spokojnie z dzieckiem i opowiedz mu o tym, że czasami w życiu dorosłych są różne problemy, ale nie mają one wpływu na Waszą relację. Poinformuj dziecko, że kochasz go tak samo jak przedtem i nadal będziecie się często spotykać. Dobrym pomysłem jest też zaplanowanie wspólnej wycieczki. (Tutaj jednak warto być ostrożnym, ponieważ dzieci są sprytne i mogą odebrać to jako próbę przeciągnięcia na swoją stronę, co grozi buntem)

2. Jeśli dzieci są starsze, mogą czuć się bardzo samotne, dlatego warto zaproponować jakieś kompromisowe rozwiązanie i zaproponowanie spędzania kilku wspólnych tygodni. Koniecznie bez nowej połówki, której obecność może sprawić dziecku pewien dyskomfort.

Rozwiązanie: Zaproponuj swojemu dziecku spędzenie kilku tygodni w fajnym miejscu tylko z nim. Doskonale znasz swoje dziecko i wiesz, co sprawi mu radość. Połącz to z jego zainteresowaniami, a na pewno zgodzi się na wspólną wyprawę.

3. Gdy zauważysz że Twoje dziecko próbuje szukać winy w sobie za to co się stało, porozmawiaj z nim. Dzieci bardzo często obwiniają się za rozwód rodziców i szukają winy w sobie.

Rozwiązanie: Wyjaśnij dziecku na spokojnie, że to nie jest jego wina. Na dostosowanie się do nowej sytuacji dzieci potrzebują naprawdę dużo czasu.

Rozwód rodziców to dla wielu dzieci nowa i często nie dająca się racjonalnie wytłumaczyć sytuacja, z która muszą się zmierzyć. Pomóc może rozmowa oraz interesowanie się sprawami dziecka.