Dziecko w przedszkolu pierwszy raz? – porady dla rodziców

dziecko w przedszkolu

Nadszedł ten czas, nareszcie Twoje dziecko w przedszkolu! To wielka sprawa. Na pewno chcesz go odpowiednio przygotować do tego wielkiego dnia, aby mogło uniknąć stresu adaptacyjnego?

Przedszkolak 1 raz – możemy Ci w tym pomóc!

Przeanalizuj nasze porady, aby wiedzieć jak powinien wyglądać ten pierwszy dzień i jak uniknąć jak najwięcej stresujących sytuacji w życiu malucha! Niech Twoje dziecko w przedszkolu bawi się z uśmiechem!

Ten wielki dzień zbliża się wielkimi krokami a Ty jako rodzic zaczynasz mieć nogi z waty? Nie martw się! Twój brzdąc na pewno sobie poradzi, mimo że to dla niego nowe doświadczenie i zupełnie nowa sytuacja. Jeśli Ty zaczniesz panikować albo stresować się błahostkami, dziecko na pewno to wyczuje i powieli Twój nastrój.


SZUKASZ ORYGINALNYCH KLASYCZNYCH WATERWIPES? Takich, które mają więcej wody i nie są biodegradowalne? KLIKNIJ I KUP najlepszą wersję Water Wipes


 

 

A chyba tego nie chcesz? Dlatego warto zrobić wszystko, co w naszej pomocy, aby dziecko czuło się w trakcie zajęć bezpiecznie i dobrze. Jak tego dokonać?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, ale wymaga poświęcenia czasu, zaangażowania ze strony rodziców i interesowania się na bieżąco problemami dziecka. Jeśli macie jeszcze trochę czasu, to warto przygotowania do tego wielkiego dnia zacząć od wybrania stroju dla malucha. Powinien być wygody, aby nie krępował ruchów dziecka i jednocześnie zapewniał mu całkowitą swobodę.

Możemy oczywiście naszykować białą koszulkę, ale postawić na nieco bardziej uniwersalny dół. Mogą to być sztruksy, jeansy lub w przypadku dziewczynek krótkie spódniczki z białymi rajstopami. Postarajmy się nie ubierać dziecka zbyt ciepło. Nie zakładajmy mu swetra i kamizelki, ponieważ dziecku nie będzie wygodnie i większe ryzyko, że się zgrzeje już podczas powitania.

[Tweet “Jako rodzic powinieneś wiedzieć, że wizyta w przedszkolu wiążę się bardzo często z ryzykiem wystąpienia tak zwanego stresu adaptacyjnego.”]

To bardzo trudna sytuacja dla maluszka, ponieważ pozna nowe dzieci, nowe osoby, które będą odpowiedzialne za jego opiekę oraz będzie musiał przystosować się do otoczenia. Aby mu to ułatwić możesz zaproponować mu odwiedzenie placówki przedszkola kilka dni wcześniej, aby maluch mógł obejrzeć to miejsce i nieco się uspokoić.

Większość dzieci zastanawia się nad tym, jak będzie w przedszkolu i im dłużej o tym myśli tym ma więcej obaw, dlatego przedszkolak przeżywa swój mały stres.

A przecież powinny to być radosne chwile zabawy. Warto więc je do tego przygotować, a dokonasz tego w prosty sposób, korzystając z naszych porad.

Dziecko w przedszkolu – krótki poradnik dla rodziców

Jeśli planujesz, aby Twoje dziecko w przedszkolu sprawowało się świetnie, poznało z powodzeniem nowych rówieśników i zaprzyjaźniło się z nimi do tego stopnia, że nie będzie chciało kończyć z nimi zabawy, gdy przyjdzie czas jego odbioru z przedszkola to przeanalizuj nasze porady, a na pewno będzie to możliwe. Sprawdź, jak możesz pomóc dziecku w przezwyciężeniu jego lęków na temat przedszkola i jak sprawić, aby było to miejsce przyjazne i pełne wielu atrakcji.

  • Nigdy nie strasz dziecka przedszkolem, nie opowiadaj mu strasznych bajek w przeddzień przedszkola, nie pozwalaj na oglądanie horrorów, po których mogłoby mieć koszmary. Postaraj się więc uspokoić swoje dziecko i opowiadaj mu o przedszkolu w samych superlatywach, w końcu chcesz, aby Twój maluszek kojarzył przedszkole jako miejsce wesołe, pełne przyjaznych dzieci.
  • Zanim Twoje dziecko w przedszkolu przystosuje się na dobre, sprawdź jak zachowuje się w sytuacjach, gdy nie ma Ciebie w pobliżu. Poproś partnera o to, aby spędził z nim kilka dni bez Ciebie. To świetny test na to, aby zaobserwować reakcję dziecka na brak mamy. Dlaczego? W przedszkolu dzieci bardzo często chcą do mamy, gdyż nie wyobrażają sytuacji, że nie ma jej w pobliżu. Stopniowe przyzwyczajenie dziecka do tego jest bardzo dobrym pomysłem.
  • Nie ulegać dziecku! Nawet jeśli płacze. To prowadzi do wymuszania. Jeśli dziecku nie spodoba się w przedszkolu, zawsze będzie wiedziało, że może zawsze okazać swoje niezadowolenie, a Ty mu ulegniesz.
  • Dziecko w przedszkolu powinno znać pewne zasady np. dlaczego warto dzielić się zabawkami, aby łatwiej nawiązywać kontakty z rówieśnikami

Jeśli zastosujesz nasze porady to na pewno Twoje dziecko poradzi sobie w przedszkolu bez problem. Będziesz zdumiona tym, jak wiele ma koleżanek i kolegów. Staraj się przede wszystkim z nim rozmawiać o tym, co dzieje się w przedszkolu i pomagać adaptować do nowych warunków.