Zdrowie mamy: Depresja poporodowa – Jak leczyć?

depresja poporodowa

Czym jest depresja poporodowa?

Depresja pociążowa to bardzo poważna choroba, która zwykle obejmuje 15 % kobiet tuż po urodzeniu dziecka. Objawia się tym, że takie kobiety zwykle nie cieszą się macierzyństwem i nowym członkiem rodziny, tylko odczuwają smutek z tego powodu, co nie jest normalne i wymaga pomocy ze strony specjalisty. W najważniejszym okresie życia każda kobieta wymaga wsparcia i tego, aby czuć się bezpiecznie. Jak nie dać się depresji i sprawić, aby po porodzie wszystko było tak jakby być powinno? Sprawdź i dowiesz się więcej o depresji ciążowej.


SZUKASZ ORYGINALNYCH KLASYCZNYCH WATERWIPES? Takich, które mają więcej wody i nie są biodegradowalne? KLIKNIJ I KUP najlepszą wersję Water Wipes


 

 

Jak zaczyna się depresja poporodowa i kogo dotyczy?

Depresja pociążowa najczęściej dotyczy kobiet, które ni były przygotowane psychicznie na ciąże lub była ona nieplanowana w ich życiu. Bywa tak szczególnie u kobiet młodych, które nie czują się gotowe na rolę matki lub zupełnie inaczej wyobrażały sobie moment, w którym się nimi staną.

Ta poważna choroba dotyczy też kobiet dojrzałych, które mogą czuć się samotne lub którym brakuje wsparcia w mężu lub rodzinie. Depresja poporodowa ma różne przyczyny, ale może się zdarzyć tak, że kobieta tęskni za życiem sprzed ciąży i często ciąża jest dla niej utratą dawnej sylwetki, wiąże się ze zmianą dotychczasowego trybu odżywiania a także powoduje, że kobiety często źle postrzegają ten najpiękniejszy okres w życiu i to powoduje, że macierzyństwo jest dla nich pełne wątpliwości. W związku z tym zaczynają postrzegać ciążę jako coś złego, czego nie chciały i czują się bezradne, że nie mogą cofnąć tak brzemiennej decyzji.

O wiele lepiej ciążę znoszą kobiety o silnej psychice niż takie, które są nieśmiałe i mają problemy z wyrażaniem własnych uczuć. Jeśli więc jesteś w ciąży nie bój się poprosić o wsparcie ze strony rodziny lub partnera i zawsze mów o swoich uczuciach. Wyrażenie ich pozwoli Ci nie tylko uniknąć niepotrzebnych spięć, ale przede wszystkim sprawi, że będziesz mogła uchronić się przed rozwojem depresji. Więcej o tym jak powstaje depresja poporodowa tu. Nie bój się więc poprosić o wsparcie, szczególnie gdy go potrzebujesz i pamiętaj o konsekwencjach nieleczonej choroby psychicznej!

Depresja pociążowa – Pokonaj ją szybciej niż myślisz!

Warto pamiętać, że depresja ciążowa w zależności od tego jak bardzo jest rozwinięta wymaga pomocy ze strony doświadczonego psychiatry, a także osoba chora na depresję powinna otrzymywać wsparcie ze strony najbliższej rodziny.

Bywa też tak, że kobiety gdy stracą dziecko w wyniku zagrożonej ciąży wpadają w depresję. Takie zjawisko jest coraz częstsze i powinnyśmy wiedzieć, że niestety nie możemy działać na własną rękę, aby skutecznie pokonać widmo tej choroby psychicznej. Najczęściej na depresję zapadają matki, w których rodzinie wcześniej występowała depresja. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat.

Depresja poporodowa pojawia się wtedy gdy:

1. Kobieta jest przeciążona obowiązkami – Jeśli to Twoje kolejne dziecko to doskonale zdajesz sobie sprawę, że dziecko to kolejna seria obowiązków, którym trzeba stawić czoło. Mogą Cię one przytłoczyć lub możesz nie być na nie gotowa. Gdy zastanawiasz się jak z tego wybrnąć pojawiają się wątpliwości czy naprawdę sprawdzisz się w roli matki. I tak rodzi się depresja.

2. Nie jest przygotowana na rolę matki psychicznie – Jeśli ciągle zastanawiasz się nad tym, czy będziesz dobrą matą i próbujesz układać w głowie wszystkie możliwe scenariusze z Waszym dzieckiem w roli głównej to tylko kolejny krok, który może nasilić depresję. Ciąża jak wiadomo bywa trudnym okresem w życiu każdej kobiety, ale odpowiednie przygotowanie psychiczne może wiele zdziałać.

3. Ciąża to wynik gwałtu – Jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu to u takich kobiet wzrasta ryzyko zachorowania na depresję.

4. Przerastają ją obowiązki lub ma złe wyobrażenia o macierzyństwie – Każda kobieta podobnie jak Ty ma swoje wyobrażenia na temat macierzyństwa i życia po urodzeniu dziecka. Bywa ono niekiedy dalekie od oczekiwań, dlatego gdy taka sytuacja przerasta istnieje szansa, że depresja pociążowa da o sobie znać.

5. Depresja dziedziczona – Ta poważna choroba może być również dziedziczona, dlatego wart o o tym pamiętać i nie dać się depresji!

Wsparcie a depresja pociążowa – tak bardzo ważne!

Pamiętaj, że depresja ciążowa wymaga nie tylko pomocy specjalisty, ale również wsparcia ze strony rodziny. Każdy członek rodziny powinien Cię wspierać podczas trwającej ciąży oraz być przy Tobie wtedy, gdy będziesz potrzebowała otuchy i bezpieczeństwa, także po urodzeniu dziecka.