Cellulit – dieta i domowe sposoby na walkę z cellulitem

cellulit

Przypomina skórkę pomarańczową i tak też jest nazywamy, występuje najczęściej u kobiet, nie tylko tych z nadwagą. Cellulit, bo o nim mowa to zmora naszych czasów. Jak się go pozbyć domowymi sposobami?

Krok 1 – poznaj wroga

Żeby wiedzieć jak walczyć z wrogiem trzeba najpierw poznać przyczyny powstawania skórki pomarańczowej i zlokalizować cellulit u siebie. Pomarańczowa skórka może bowiem występować w różnych miejscach na ciele – na brzuchu, udach, pośladkach, a także na ramionach. Skąd się bierze? Powstaje wtedy, gdy krew i limfa nie przepływają prawidłowo, a tkanka tłuszczowa pod skórą układa się tworząc nierówności i wybrzuszenia, widoczne gołym okiem na skórze. Najczęściej pojawia się u tych kobiet, które mają nadwagę, a więc nadmiar tkanki tłuszczowej, ale szczupłe kobiety także zauważają u siebie skórkę pomarańczową, która zaczyna występować zwykle w okresie dojrzewania. Mężczyźni pod tym względem są na uprzywilejowanej pozycji, bo cellulit pojawia się u nich znacznie rzadziej.

Promocja Pampers z darmową dostawą

Krok 2 – zaatakuj wroga dobrą dietą

Żeby skutecznie walczyć z tym pomarańczowym wrogiem trzeba zacząć od podstaw, czyli od zmiany diety. Odpowiedz sobie szczerze na pytania – ile wody wypijasz w ciągu dnia? Jeśli przynajmniej dwa litry – to jesteś dobrze przygotowana do walki z pomarańczową skórką. Woda wypłukuje toksyny z organizmu i jeśli chcesz cieszyć się nie tylko zdrowiem i szczupłą sylwetką, ale także pięknym wyglądem skóry, musisz zacząć od picia przynajmniej dwóch litrów niegazowanej wody każdego dnia.

jak walczyć z cellulitPogromcą cellulitu jest także błonnik, który występuje między innymi w warzywach, owocach, ale także w produktach zbożowych, takich jak otręby, kasze, chleb żytni i razowy, musli, ryż niełuskany. Cennym źródłem błonnika są również rośliny strączkowe: fasola, groch. Dieta wzbogacona o błonnik nie tylko pomoże w walce z cellulitem, ale jest korzystna także wówczas, gdy chcesz schudnąć – błonnik zmniejsza uczucie głodu i przyspiesza perystaltykę jelit.

Krok 3 – masaże i domowe peelingi na cellulit

Żeby pobudzić krążenie krwi warto postawić na regularne masaże. Na szczęście można je zrobić samemu w domu, pod prysznicem. Przyda się do tego szorstka rękawica (takie rękawice do masażu można kupić w sklepach kosmetycznych i hipermarketach), którą przez kilka minut masuje się kolistymi ruchami miejsca występowania skórki pomarańczowej. Regularne masaże, wykonywane przynajmniej trzy razy w tygodniu przez 3-4 tygodnie potrafią dać naprawdę zdumiewające efekty! Żeby wzmocnić działanie masażu warto zastosować jeszcze zimne prysznice – polewając skórę z cellulitem na zmianę zimną i ciepłą wodą sprawiamy, że naczynia krwionośne zyskują elastyczność, a krew może dzięki temu swobodnie przepływać.

Do regularnych masaży dodaj peelingi. Możesz wybrać gotowe kosmetyki do peelingu albo przygotować domowy peeling z tego, co znajdziesz w swojej kuchni, na przykład z soli lub kawowych fusów.

Krok 4 – ruch

Ostatnim krokiem w walce z cellulitem – ale wcale nie najmniej ważnym – jest aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia pomagają walczyć z nadwagą, ujędrniają ciało, a co za tym idzie – sprawiają, że skórka pomarańczowa jest mniej widoczna. Dostosuj swój program ćwiczeń do miejsca, w których twoja skóra jest zmieniona – jeśli skórkę pomarańczową masz na udach i pośladkach, postaw przede wszystkim na rower czy bieganie, a jeśli na ramionach – wybierz ćwiczenia z hantlami.

Wszystkie te domowe sposoby wymagają niestety regularności i wytrwałości – nie pozbędziemy się skórki pomarańczowej w kilka dni. Ale ich zaletą jest to, że nie tylko likwidują cellulit i wpływają pozytywnie na wygląd skóry, ale i poprawiają kondycję całego ciała i ogólny stan zdrowia.

Image courtesy of Ambro & marin at FreeDigitalPhotos.net