Bezpieczne dziecko w internecie – profilaktyka jest najważniejsza

bezpieczne dziecko w internecie

Chcesz mieć bezpieczne dziecko w internecie?

Jeśli Twoje starsze dziecko od pewnego czasu prosi Cię o zakup komputera lub pragnie z niego korzystać po kilka godzin dziennie to znak, że wkracza w wirtualny świat. Aby jednak mieć go pod kontrolą, warto ustalić pewne zasady, które pozwolą Wam uniknąć nie porozumień i sprawia, że będziesz mieć zawsze bezpieczne dziecko w internecie.

Zanim jednak pozwolisz swojemu dziecku na surfowanie w internecie pamiętaj o kontroli rodzicielskiej i rozmowie. Założenie kontroli na urządzeniu z którego maluch korzysta nie wystarczy aby wiedziało o zagrożeniach. Poniżej znajdziesz parę wskazówek, które ułatwią Ci przejść przez ten etap.

chusteczki dla dzieci alergicznych

Od czego powinnaś zacząć?

Świat wirtualny jest kuszący pod wieloma względami, ale też bywa niebezpieczny. Szczególnie gdy chodzi o Twoje bezpieczne dziecko w internecie. Na początku będzie zafascynowane możliwościami, jakie daje Internet, ale jednocześnie może wpaść w sidła kogoś, kogo nie zna, ale ten ktoś może namówić go na spotkanie w realnym świecie i nawet możesz o tym nie wiedzieć. Jeśli dziecko zachowa to w tajemnicy przed Tobą i pójdzie na takie spotkanie to możesz go już nawet nie zobaczyć.

Porwania, przestępstwa na tle seksualnym i wiele innych konsekwencji to wszystko to ciemna strona Internetu. A naprawdę wystarczy niewiele na przykład to, aby dziecko mimo Twoich wyraźnych zakazów samo założyło sobie konto na jednym z serwisów społecznościowych i zameldowało się w miejscu, nawet nie dalekim od domu. I to dla przestępcy pierwszy punkt zaczepienia, dlatego nigdy pod żadnym pozorem nie zgadzaj się na zakładanie konta dziecku jeśli Cię o to poprosi. Mimo, że większość portali społecznościowych  mają ustaloną politykę monitorowania bezpieczeństwa to jednak nie zapewniają maksymalnej kontroli użytkownikom.

Nie ma jednoznacznej recepty na uchronienie dziecka przed niebezpieczeństwami, ale możesz próbować uświadamiać swoje dziecko o tym, jakie w sieci są zagrożenia i robić wszystko, aby ich uniknęło. Dlatego o wiele lepiej jest gdy bezpieczne dziecko w internecie do lat 13 nie ma konta na Facebooku, nie korzysta z innych portali społecznościowych (gdzie mogłoby się meldować w określonych miejscach, co jest tylko przynętą dla przestępców). Tutaj dowiesz się więcej.

Jak przygotować dziecko do zmierzenia ze światem wirtualnym?

Po ustaleniu zasad z dzieckiem warto, abyś wytłumaczyła mu, czego ma nie robić i na co uważać. Nie chodzi już tylko o kwestię rozmów z nieznajomymi za pośrednictwem komunikatorów (które wciąż są popularne wśród starszych pociech). Aby Twoje bezpieczne dziecko w internecie było również rozsądne wymaga ukierunkowania i regularnej rozmowy.

Jeśli nie wtajemniczysz go w to, ze wirtualny świat bywa też szkodliwy i jakie ma konsekwencje być może nigdy się nie dowie lub będzie za późno. Pamiętaj o tym, aby wspierać swoje dziecko w poznawaniu pozytywnych stron cyberprzestrzeni, ale zawsze ostrzegaj przed konsekwencjami łamania zasad, które razem ustalicie. Kontroluj swoje dziecko (w granicy rozsądku) ale też pamiętaj o poniższych sposobach:

1. Ustal z dzieckiem, że jeśli ma kolegów z którymi rozmawia za pośrednictwem komunikatora to żeby zawsze przyszło z tym do Ciebie najpierw zanim zdecyduje się na samodzielne działania. Jeśli dziecko otrzyma od kolegi numer komunikatora aby porozmawiać, upewnij się, że jest on właściwy i dostał go na pewno od tej osoby.

2. Nie pozwalaj dziecku (oczywiście do pewnego wieku) na spotkania z osobami, których nie zna w realnym życiu.

3. Uświadom swoją pociechę, aby nigdy nie podawała prawdziwych informacji w  internecie takich jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu komórkowego i nie wysyłało nikomu swoich zdjęć.

4. Aby dziecko wiedziało, że po drugiej stronie monitora nie zawsze może być ta osoba, za którą się podaje. W Internecie można kreować i oszukiwać, dlatego zawsze czuwaj nad jego ostrożnością.

5. Miało ustalony limit czasowy na korzystanie z komputera. Pomocne są też liczniki czasu, które po upływie ustalonego czasu po prostu wyłączają urządzenie.

6. Było ostrożne i nigdy nie klikało w linki z podejrzanymi reklamami. Uważało również na Spam a także pod Twoją opieką korzystało z telefonu, aby unikać płatnych pułapek w postaci bardzo kosztownych smsów reklamowych.

Tutaj znajdziesz programy, które pozwolą Ci kontrolować swoją pociechę i sprawią, ze będziesz mieć bezpieczne dziecko w internecie.

Internet to nie wszystko!

Bez wątpienia każdy rodzic pragnie, aby Twoje w Internecie znało też świat zewnętrzny, dlatego dobrze jest rozgraniczyć czas jaki maluch spędza przy komputerze lub przed tabletem, aby nie zapominało o prawdziwym dzieciństwie, które ma wiele uroków.