Bajki dla dzieci do czytania – TOP 10 wszech czasów

Bajki dla dzieci do czytania

Twoje dziecko nie może zasnąć wieczorem? Zamiast faszerować je lekami, jak sugerują reklamy, zastosuj sprawdzony sposób naszych mam i babć – bajki dla dzieci do czytania.

 

Czytanie jest dobre dla rozwoju naszego malucha i to już od pierwszych miesięcy jego życia. Rozwija zdolności komunikacyjne, pamięć, kreatywność, pobudza wyobraźnię. Codzienny rytuał czytania pozwala także zbudować więź dziecka z rodzicem, a dzieci, którym czyta się bajki, szybciej uczą się czytać same i w naturalny sposób same chętniej sięgają po książki, nawet w dorosłym życiu. Ponadto czytanie dzieciom bajek pozwala zaktywizować ich słuch, dzięki czemu dziecko od najmłodszych lat przyzwyczaja się, żeby słuchać tego, co się do niego mówi.

Promocja Pampers z darmową dostawą

Macie swoje ulubione bajki dla dzieci do czytania? My sięgamy zawsze po bajki, które pamiętamy z własnego dzieciństwa, bo te nigdy się nie starzeją. Oto nasze top 10 bajek.

Bajki dla dzieci do czytania – TOP 10

  1. Brzydkie Kaczątko – Hans Christian Andersen

Piękna opowieść duńskiego pisarza o łabędziu, który jako pisklak był wyśmiewany i odrzucany przez kompanów ze względu na swój niezbyt urodziwy wygląd. Bajka uczy tolerancji i wzrusza, nie tylko najmłodszych.

  1. Calineczka – Hans Christian Andersen

Opowieść o malutkiej dziewczynce, która wykluła się z ziarna i przeżyła mnóstwo przygód wśród żab, jaskółek, motyli, by w końcu trafić do królestwa elfów.

  1. Jaś i Małgosia – bracia Grimm

Historia rodzeństwa, które zabłądziło w lesie i trafiło do chatki z piernika, zamieszkałej przez Babę Jagę.

  1. Królewna Śnieżka – bracia Grimm

Opowieść o pięknej dziewczynie, zatrutej jabłkiem przez okrutną macochę i uwolnionej przez urocze krasnale.

  1. Dziewczynka z zapałkami – Hans Christian Andersen

Smutna historia dziewczynki, której nikt nie pomógł, gdy potrzebowała opieki w mroźną noc.

  1. Kopciuszek – bracia Grimm

Znana na całym świecie opowieść o dziewczynie, która wbrew poleceniom złej macochy wybrała się na wielki bal dzięki pomocy dobrej wróżki. Na balu poznała księcia, który potem odnalazł ją dzięki zgubionemu pantofelkowi.

  1. Czerwony Kapturek – bracia Grimm

Baśń o dziewczynce, która nosiła koszyk ze smakołykami do babci, ale pewnego dnia zamiast niej zastała w domku babci złego wilka, który pożarł staruszkę.

  1. Śpiąca królewna – bracia Grimm

Historia królewny, na którą rzucono czar – gdy ukłuła się wrzecionem, zasnęła na wiele lat i dopiero pocałunek księcia mógł wyrwać ją z długiego snu.

  1. Trzy małe świnki – angielska baśń ludowa

Opowieść o świnkach, które budowały dla siebie domy – ze słomy, drewna i cegieł. Baśń uczy, że pracowitość może okazać się zbawienna.

  1. Księga tysiąca i jednej nocy

To zbiór 300 baśni z krajów arabskich, a wśród opowieści znajdziemy takich bohaterów jak Ali-Baba i jego czterdziestu rozbójników, Sindbad Żeglarz, Aladyn czy Szeherezada.

Bajki dla dzieci – inne propozycje

Wiesz, że bajki dla dzieci do czyta to nie tylko książki, które możesz znaleźć w księgarniach, ale także bajki z Internetu? Chociaż maluchy lubią słuchać po kilka razy swoich ulubionych bajek, możesz zawsze sięgnąć do zasobów sieci, by stamtąd wydrukować sobie jakąś nową historię i zaskoczyć dziecko nową bajką. To także świetny sposób, by poznawać bajki dla dzieci do czytania z różnych stron świata, a wraz z nimi – różne kultury.

Poza wymienionymi baśniami warto zainteresować się też bajkami rymowanymi, np. tymi tworzonymi przez polskich poetów – Jana Brzechwę, Juliana Tuwima czy Wandę Chotomską.

A Wy macie swoje ulubione bajki dla dzieci do czytania? Na pewno! Czekamy na Wasze propozycje w komentarzach!

Listy bajek dla dzieci: