Awitaminoza – objawy niedoborów witamin

O tym, jak ważne są w życiu każdego z nas witaminy nie trzeba nikogo przekonywać. Jeśli wystąpi u nas awitaminoza objawy niedoboru witamin dadzą nam znać, że odżywiamy się nie tak, jak powinniśmy.

Jedne są odpowiedzialne za wzrok, inne za wygląd skory, jeszcze inne za prawidłowy poziom cholesterolu czy budowę poszczególnych układów i ich prawidłowe funkcjonowanie.

Każdy, kto dba o żywienie rodziny lub… swoje własne odżywianie i układa codzienny jadłospis bez wątpienia powinien znać witaminowe abecadło i wiedzieć, gdzie szukać najważniejszych witamin.

Promocja Pampers z darmową dostawą

Choć nawet bez tej wiedzy, jeśli w twojej diecie znajdą się wszystkie składniki pokarmowe: węglowodany (obecne np. w pieczywie, makaronach), tłuszcze (zawarte w mięsie, olejach, maśle), a także białka (nabiał, mięso) oraz zadbasz o to, by jeść warzywa i owoce – to i witamin z pewnością ci nie zabraknie.

Awitaminoza – objawy

[Tweet “Awitaminoza to niedobór witamin, który jest dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu niebezpieczny.”]

Skąd się bierze awitaminoza? Oczywiście z nieprawidłowej diety. Jeśli na co dzień odżywiasz się w fast foodach, w których zamiast sałatek wybierasz frytki, a dzień witasz porcją chińskiej zupki z papierka – nie licz na to, że twój organizm będzie prawidłowo funkcjonował.

Warto wiedzieć, że awitaminoza związana może być także z przyjmowaniem niektórych leków (gdy zapotrzebowanie na którąś z witamin jest większe), a także przy schorzeniu, które polega na upośledzonym wchłanianiu witamin.

Awitaminoza – objawy jakie daje można zobaczyć często gołym okiem. Jest ich sporo, w zależności od tego, jakiej witaminy brakuje:

  • Problemy ze wzrokiem, kurza ślepota (czyli gorsze widzenie po zmroku), problemy ze skórą, łamliwe paznokcie, ból oczu – wszystko to może świadczyć o niedoborach witaminy A.
  • Osłabienie, szorstka skóra, zajady, łuszczenie się skóry, a także wypadanie włosów – wszystko to oznaki niedoboru którejś z witamin z grupy B. Najgorsze konsekwencje ma awitaminoza jeśli chodzi o witaminę B12, bo może prowadzić do niedokrwistości złośliwej czyli anemii i może wymagać podawania zastrzyków.
  • Bóle stawów, obniżona odporność, osłabienie mięśni, ale także szkorbut, który objawia się między innymi samoistnymi krwawieniami i wypadaniem zębów – wszystko to awitaminoza, objawy niedoboru witaminy C.
  • Zapalenie skóry, zapalenie języka, biegunka, drżenie rąk – jeśli zauważysz u siebie te objawy, może się okazać, że winny jest niedobór witaminy PP.
  • Większa potliwość, senność, wiotczenie mięśni, nerwowość – wszystko to może oznaczać, że nasz organizm wytwarza za mało witaminy D.
  • Sucha skóra, która szybciej się starzeje, szybko pojawiające się zmarszczki, ale także problemy z koncentracją – to oznaka niedoboru witaminy E.
  • Krwawienia z nosa, szybko pojawiające się (i to bez powodu!) siniaki – w ten sposób nasz organizm mówi nam, że brakuje mu witaminy K.

Awitaminoza – jak uzupełniać niedobory witamin

Z telewizyjnych i radiowych reklam przebrani za lekarzy aktorzy przekonują nas, że niedobór witamin powinniśmy uzupełniać preparatami multiwitaminowymi. To oczywiście jedna z metod, ale nie warto sięgać po witaminy w tabletkach czy syropie od razu i bez konsultacji z lekarzem.

Podstawą jeśli chodzi o dostarczenie odpowiedniej ilości witamin jest zdrowa dieta. Jeśli w codziennym menu znajdzie się mięso, jaja, nabiał, warzywa i owoce – wówczas wszystkie niezbędne witaminy także trafią do naszego organizmu.

Zanim sięgniesz po jakiekolwiek preparaty z apteki, pamiętaj, żeby najpierw skonsultować się z lekarzem. Awitaminoza objawy może dawać różne i nie wszystkie jesteśmy w stanie dobrze zinterpretować, jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy medycznej.