Dieta matki karmiącej – fakty i mity

dieta matki karmiącej

Karmienie piersią jest dobrodziejstwem, nie tylko dla dziecka, ale także dla jego mamy. Sprzyja bowiem obkurczaniu się macicy po porodzie i przyspiesza powrót do kształtów ciała sprzed ciąży. Na temat sposobu żywienia kobiety i jego wpływu na zawartość składników odżywczych w mleku krąży wiele opinii. Które z nich są prawdziwe, a które nie? A więc jaka powinna być dieta matki karmiącej?

Trzeba pić dużo mleka

I tak, i nie. Mleko i jego przetwory są doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego białka, wapnia i witamin, szczególnie D3. Ponadto kefir i jogurt, ze względu na znajdujące się w nich pałeczki kwasu mlekowego, stanowią naturalne probiotyki, stymulujące pracę jelit. Sery, zwłaszcza żółte, warto spożywać ze względu na wysoki poziom zawartości wapnia. Natomiast nie należy przesadzać; mleko i jego przetwory kobieta karmiąca może spożywać nawet w zwiększonej, ale nie nieograniczonej ilości. Mitem jest twierdzenie, że picie większych ilości mleka czy bawarki wzmaga laktację. W przyrodzie żadna samica jakiegokolwiek ssaka nie pije mleka, a wszystkie karmią swoje młode.

 

Nie wolno jeść przypraw

Ten mit ukształtował się zapewne w związku z przedostawaniem się do mleka matki olejków eterycznych, zawartych w określonych produktach spożywczych. Rzeczywiście, np. związki siarki, wchodzące w skład niektórych produktów (czosnek, cebula), mogą spowodować, że mleko nabierze charakterystycznego zapachu. Może się zdarzyć, że niemowlę nie zechce ssać, gdyż nie będzie mu odpowiadał ów zapach. Nie jest on jednak w żadnym wypadku szkodliwy. Podobnie mitem jest, że ostre przyprawy szkodzą dziecku. Nic podobnego; kobiety karmiące w krajach, gdzie używa się przypraw naprawdę ostrych (Tajlandia, Meksyk) nie zmieniają specjalnie diety, a ich dzieci są zdrowe.

dieta kobiety karmiącej

Warzywa strączkowe i kapustne wzdymają

Tak, ale nie ma to żadnego związku z wzdęciami i kolkami u niemowląt. Związki i substancje, znajdujące się w grochu, fasoli, kalafiorze, kapuście czy brokułach, powodują niekiedy dyskomfort w przewodzie pokarmowym, ale nie są rozkładane przez enzymy trawienne człowieka, a tym samym nie są wchłaniane przez organizm. Dlatego kobieta karmiąca może zjeść na obiad np. gołąbki albo sałatkę z zawartością brokułów. Organizm wykorzysta z nich jedynie substancje przyswajalne.

Nie wolno spożywać błonnika

Według obiegowej opinii błonnik, podobnie jak warzywa strączkowe i kapustne, ma wywoływać kolki i wzdęcia u dziecka. Jest to absolutna nieprawda. Błonnik z założenia nie jest trawiony przez organizm człowieka, jedynie mechanicznie stymuluje perystaltykę jelit. Zaledwie niektóre frakcje błonnika ulegają metabolizacji do kwasów tłuszczowych. Błonnik pokarmowy jest niezbędny w diecie właśnie ze względu na pracę jelit, a nadmierne jego spożycie może spowodować kłopoty trawienne bezpośrednio u matki. Natomiast nie ma możliwości, aby miało jakikolwiek wpływ na pracę przewodu pokarmowego niemowlęcia.

Surowizna szkodzi

To pogląd z czasów naszych prababek, kiedy w codziennej diecie próżno było szukać surówek. Tymczasem surowe warzywa są skarbnicą witamin i wspomnianego błonnika pokarmowego. Spośród warzyw zdecydowany prym wiedzie marchew, zawierająca sporo witaminy A, doskonale wpływającej na wzrok, włosy, paznokcie i skórę, wzmagającej odporność witaminy C oraz naturalnego regulatora poziomu glukozy we krwi – witaminy B6. Bardzo zdrowe są warzywa zielone, zawierające żelazo, chlorofil, witaminy C i E, magnez, potas i fosfor. Również seler posiada wiele zalet – w tym zawartość witamin z grupy B, kwasu foliowego, flawonoidów i oczywiście błonnika. Jest ponadto niskokaloryczny i ma działanie lekko moczopędne. O ile kobieta nie jest uczulona na seler, może go spożywać w normalnych ilościach. Z kolei pietruszka, zwłaszcza natka, obfituje w witaminę C. Surówki powinny stanowić codzienny składnik diety kobiety karmiącej.

Nie wolno jeść owoców pestkowych

To kolejny mit w diecie matki karmiącej. Jeżeli kobieta jest zdrowa i nie ma przeciwwskazań względem jej własnego organizmu, może śmiało jeść wszystkie owoce. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożycie owoców i warzyw w ilości około 700 gramów dziennie, w proporcji ľ warzyw i Ľ owoców. Dlaczego? Otóż w owocach znajduje się spora ilość fruktozy, która jest cukrem. Wprawdzie nie tuczy tak bardzo, jak cukier biały, bowiem jest lekkostrawna i dobrze przyswajana, ale może spowolnić powrót do sylwetki sprzed ciąży. Nie ma znaczenia, czy owoc jest pestkowy czy nie. Najmniej fruktozy znajduje się w grejpfrutach i arbuzach, najwięcej w bananach i winogronach. Na średnim poziomie pod względem zawartości fruktozy znajdują się jabłka, brzoskwinie i gruszki. Owoce najlepiej jeść, podobnie jak warzywa, na surowo z uwagi na zawartość witaminy C, która ulega rozkładowi pod wpływem gotowania. Można też pić soki, byle nie z kartonów, a wyciskane w domu za pomocą sokowirówki.

Można jeść tylko białe mięso i ryby

Otóż nie. Jeszcze nie tak dawno zalecano kobietom karmiącym spożywanie jedynie indyka albo kurczaka, ewentualnie cielęciny, i to wyłącznie w postaci gotowanej. Tymczasem można jeść każde mięso, byle niezbyt tłuste i w umiarkowanych ilościach. Znacznie zdrowsze są potrawy z mięsa duszonego, pieczonego lub grillowanego niż smażonego. Odnosi się to jednak nie tylko do diety kobiety karmiącej, ale każdego człowieka, który chce się zdrowo odżywiać. Nieuzasadniony jest pogląd, że nie wolno w okresie karmienia jeść mięsa surowego (np. tatara). Jak najbardziej wolno, natomiast w okresie letnim warto zrezygnować z dodatku surowego żółtka z uwagi na zagrożenie salmonellą.

Ryby, zwłaszcza morskie, są podstawowym źródłem kwasów omega-3, których organizm człowieka nie wytwarza. Są też dobrym źródłem lekkostrawnego białka i witamin, zwłaszcza D. Są więc wskazane dla kobiety karmiącej 1-2 razy w tygodniu. Nie ma również przeciwwskazań do spożywania  sushi. Oczywiście najlepiej przyrządzić je w domu z bezwzględnie świeżej ryby.

Podsumowanie

Dieta matki karmiącej jako taka nie istnieje. Oczywiście, że należy w okresie laktacji wystrzegać się mocnej kawy i herbaty, nie należy też pić napojów alkoholowych. Ale zdrowa, zbilansowana dieta, zawierająca wszystkie składniki odżywcze w ilościach przewidzianych dla kobiety karmiącej jest najlepszym rozwiązaniem. Między bajki trzeba włożyć dobre rady w rodzaju: zapomnij o soli, pieprzu, surowych pomidorach, czekoladzie, itp., itd. Można jeść w zasadzie wszystko, przy zachowaniu jednej wskazówki: umiar, umiar i jeszcze raz umiar.

Autor: Julia Piwowarczyk, dietetyk w firmie WygodnaDieta

Bezsenne noce, problemy z płaczącymi dziećmi, bezsenność wśród młodzieży

bezsenne noce u dzieci

Bezsenne noce, problemy z płaczącymi dziećmi, bezsenność wśród młodzieży.

To jedne z najczęstszych problemów jakie dotykają młode małżeństwa. Dzisiaj poradzimy wam jak sobie radzić z najpopularniejszymi problemami ze spokojnym snem.

Problem:  Twoje dziecko budzi się i biega po swoim pokoju, bo śnią mu się potwory

Rozwiązanie:  Dzieci od momentu osiągniecia 3 lat, bardzo często zaczynają miewać nocne koszmary. Nie jest to spowodowane żadnymi anormalnymi zmianami – po prostu ich mózg się rozwija.  Jak twierdzą psychologowie dziecięcy, powodem pogłębiania się koszmarów jest rozwój świadomości u małych odkrywców. Coraz lepiej rozumieją co się wokół nich dzieje i to właśnie potęguje ich lęki

W wypadku często pojawiających się koszmarów należy zostawić synka lub córeczkę w pokoju i zapewnić, że zobaczycie się rano. W żadnym wypadku nie wolno spać z nimi, ponieważ utwierdza je to w przekonaniu, że nie są bezpieczne śpiąc samemu.

Problem: Moczenie się w łóżku

Rozwiązanie:  Normalnie rozwijające się dzieci, pozbywają się problemu moczenia łóżka w wieku 5-7 lat. Z jakiegoś powodu chłopcy potrzebują więcej czasu na przyzwyczajenie się do „suchego snu”. Jeśli wasza pociecha w wieku 7 lat nadal nie pozbyła się wspomnianego problemu, należy udać się do lekarza, ponieważ może się to wiązać z chorobami układu moczowego.

koszmary u dzieci

Problem:  Lunatykowanie

Rozwiązanie: Podczas gdy problemy koszmarów nocnych (stałych) dotykają bardzo mały procent dzieci, lunatykowanie, czy mówienie przez sen dotykają ponad połowę maluchów.
Zarówno w przypadku lunatykowania, jak i mówienia przez sen, rozwiązanie doraźne są bardzo proste. Po pierwsze w przypadku lunatykowania należy delikatnie odprowadzić swoją pociechę do pokoju. Natomiast, gdy wasze dziecko mówi przez sen należy to po prostu zignorować. Aby pozbyć się tego problemu powinniście również przede wszystkim zadbać o wygodne materace dla dzieci, które pozwolą im dobrze się wyspać oraz wpoić im nawyk wczesnego kończenia swojego dnia, przez co ograniczycie ich podatność na koszmary, czy lunatykowanie.

Problem:  Chrapanie

Rozwiązanie:  Chrapanie u dzieci to problem, z którym styka się wielu rodziców. Kiedy słyszycie, że wasze dziecko głośno chrapie, należy się zająć tym problemem jak najszybciej.
Wasz maluch w trakcie snu może chrapać aż 20-30 razy. Może to powodować w przyszłości wiele powikłań, od problemów z układem oddechowym poczynając, na pochopnej diagnozie ADHD kończąc. Bardzo często lekarze popełniają błąd, diagnozując u hiper aktywnych w ciągu dnia dzieci  ADHD. Hiper aktywność, o której wspomnieliśmy jest wywoływana poprzez niedotlenienie w czasie snu (spowodowane przez częste chrapanie). W związku z tym dzieci muszą dotlenić się w trakcie dnia i przejawiają nadzwyczajną ochotę do zabaw i aktywności fizycznej. Aby przeciwdziałać chrapaniu u dzieci należy wprowadzić im stałe godziny, w których kładą się spać, zapewnić im dobrą wentylację w pokojach, w których śpią oraz zadbać, aby materace dla dzieci, z których korzystają było odpowiednio dopasowane i spełniało swoje zadanie – pozwalając waszym pociechom wypocząć zamiast się męczyć.

materace dla dzieci

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas problemy i proponowane rozwiązania, pomogą wam drodzy rodzice, w poprawieniu jakości snu swoich dzieci, oraz pomogą waszym małym bohaterom w spełnianiu ich obowiązków.

MyTherapy – recepta na nieprawidłowo zażywane leki

Ile razy zdarzyło Ci się wziąć tabletkę w nieodpowiednim czasie, lub co gorsza zapomnieć jej wziąć w ogóle?

Przy dzisiejszym tempie życia problem ten niestety dotyczy znacznej części społeczeństwa.

Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia wykazały, że aż 50% przepisywanych medykamentów jest przyjmowanych nieodpowiednio a nawet wcale. Co więcej wyniki programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia” prowadzonego przez TNS OBOP wykazały, że aż 31% Polaków nie zdaje sobie sprawy lub bagatelizuje konsekwencje, jakie niesie za sobą długotrwałe, niekontrolowane przyjmowanie leków.

Wyniki te są szczególnie niepokojące biorąc pod uwagę fakt, że Polacy zajmują 2 miejsce w Europie pod względem liczby przyjmowanych tabletek przeciwbólowych – statystyczny Polak kupuje średnio 34 opakowania leków rocznie. W wyniku czego każdego roku aż 10 tysięcy Polaków zostaje hospitalizowanych z powodu ich niewłaściwego zażywania. Zwraca to uwagę na fakt, że niewystarczająco przywiązujemy wagę do zaleceń lekarzy i farmaceutów oraz często niesumiennie stosujemy przepisywane medykamenty.

Statystyki te mogą zostać zredukowane, jeśli tylko nauczymy się zarządzać przyjmowanymi lekarstwami i elementami terapii w prosty sposób niewymagający zaprzątania sobie głowy skomplikowanymi wytycznymi stosowania. Rozwiązanie tego problemu zaproponowała firma Smartpatient wypuszczając na rynek bezpłatną aplikację mobilną MyTherapy dostępną dla urządzeń z systemem iOS i Androidem. MyTherapy jest adresowana do każdego, kto przyjmuje dowolne leki, w dowolnym celu, przez dowolny okres czasu lub szuka dobrego sposobu do kontrolowania wykonywanych pomiarów zdrowotnych i aktywności fizycznej.

Badania efektywności aplikacji przeprowadzone przez Uniwersytet Medyczny Charité Berlin na podstawie ośmiopunktowej skali Morisky’ego udowodniły, że aż 89% pacjentów sumiennie stosuje się do zaleceń lekarza z pomocą aplikacji MyTherapy. Wyniki wykazały także, że przed użyciem aplikacji 46,4% badanych pacjentów zdarzało się zapominać przyjąć lek, gdzie po 4 tygodniach badań z użyciem aplikacji było to już tylko 21,4%.

Jak działa aplikacja?

MyTherapy przekształca wszystkie wprowadzone przez pacjenta dane odnośnie przyjmowanych leków, pomiarów i zalecanych aktywności w prostą listę rzeczy do zrobienia. Następnie aplikacja wykorzystuje alarm i notyfikacje smartfona, aby przypomnieć użytkownikowi dokładnie wtedy, gdy trzeba zażyć dane lekarstwa, w jakiej dawce lub jaki pomiar czy aktywność fizyczną należy teraz wykonać. MyTherapy ma za zadanie także pomóc użytkownikom zachować lepszą kontrolę nad ogólnym stanem zdrowia do czego wykorzystuje funkcję rejestracji objawów i skalowanej oceny samopoczucia.

MyTherapy aplikacja

Aplikacja jest intuicyjna i prosta obsłudze, a jednocześnie oferuje szeroką gamę możliwości. Pozwala na wprowadzenie informacji odnośnie przyjmowanych leków takich jak dawka, częstotliwość, dni aktywne i nieaktywne, zalecenia spożycia oraz zapamięta ilość leku posiadaną przez pacjenta, aby ten wykupił na czas kolejną receptę, a nawet przypomni o wizycie u lekarza.

MyTherapy zapamięta wykonane przez użytkownika pomiary takie jak ciśnienie krwi, waga, procentowa zawartość wody/tkanki tłuszczowej w organiźmie czy tętno oraz aktywności fizyczne użytkownika np. spacery, plywanie, grę w tenisa.

MyTherapy aplikacja do przypominana o braniu leków

Wszystkie wprowadzone przez pacjenta dane są gromadzone w Dzienniku i przedstwione w przejrzystej i łatwej do zrozumienia formie. MyTherapy umożliwia pacjentowi także pobrać swoje wyniki w postaci raportu pdf do wydruku i dyskusji z lekarzem.  Raport ten dostarcza lekarzowi informacje o stanie zdrowia pacjenta pomiędzy wizytami, jego zaangażowaniu w stosowaniu się do zaleceń i pozwala w krótkim czasie zidentyfikować punkty terapii wymagające większej uwagi lub modyfikacji.

Z aplikacji korzysta już ponad 500 000 użytkowników na całym świecie. MyTherapy jest przetłumaczona na ponad 20 języków i jest dostępna do pobrania za darmo w GooglePlay i AppStore. Więcej o działaniu aplikacji można dowiedzieć się ze strony internetowej.

Jakie badania profilaktyczne warto zrobić bezpłatnie?

jakie badania profilaktyczne zrobić

Lekarze radzą, by badać się profilaktycznie przynajmniej raz do roku, bo dzięki profilaktyce wzrasta wykrywalność wielu chorób w początkowej ich fazie. Jakie badania profilaktyczne zrobimy bezpłatnie w polskich przychodniach?

TOP10: Pomysły na zdrowe dania rodzinne – Wypróbuj je!

zap

Brakuje Ci pomysłów na zdrowe rodzinne dania?

Gdy orientujesz się, że nagle zabrakło Ci pomysłów na pyszne śniadania lub dania rodzinne i szukasz prawdziwych inspiracji wystarczy czasami chwila, aby odpocząć od kuchni i ułożyć plan posiłków na kolejne tygodnie.

Gdy chwilę odpoczniesz od codziennych obowiązków, na pewno wena kulinarna da o sobie znać. Możesz również skorzystać z poniższych pomysłów i dowiedzieć się, co gotować dzieciom. Czy na pewno wiesz co lubią Twoi bliscy? Może czas, aby spróbowali czegoś zupełnie innego i pysznego?

TOP5: Pomysły na czas wolny z rodziną na lato

pomysły na czas wolny z rodziną

Brakuje Ci pomysłów na rodzinne wyjścia latem?

Czasami zdarzy się tak, że będziesz potrzebowała rodzinnego odpoczynku od pracy. Wtedy ciekawe pomysły na czas wolny z rodziną to doskonały sposób na doładowanie się energią – razem.
Aby jednak nie mieć powodów do nudy, warto spróbować czegoś nowego i dbać o to, aby Twoje dzieci mogły również poznawać nowe sporty i okolice i fajne miejsca.
To nie lada zadanie, aby wymyślić zajęcia dla całej rodziny, które Was zjednoczą  i pozwolą Wam pobyć razem. Ale pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z poniższych sposobów na to, aby ten czas latem był wyjątkowo spędzony!

TOP10: Aranżacja pokoju dziecięcego na małej przestrzeni i nie tylko

aranżacja pokoju dziecięcego

Aranżacja pokoju dziecięcego to sama przyjemność. Nawet jak masz małą przestrzeń możesz stworzyć pokój marzeń dziecka, wiesz?

Szukasz pomysłów na urządzenie pokoju dziecka w małym mieszkaniu? Chciałabyś aby Twój skarb miał wyznaczone miejsce na odrabianie lekcji, zabawę i kącik do czytania bajek? Jest to możliwe!

Tak, dokładnie na małej przestrzeni również jesteś w stanie stworzyć wyjątkowy pokój dziecka z duszą tak jak zawsze tego pragnęłaś! Jak? Sprawdź nasze propozycje i zainspiruj się, a potem zacznij działać!

TOP10: Śniadanie dla dziecka – 10 ciekawych propozycji

śniadanie dla dziecka

Pomysłowe śniadanie dla dziecka? Zmień oblicze najważniejszego posiłku dnia!

Twój maluch buntuje się przeciwko jedzeniu owsianki na śniadanie, a na samą myśl o kanapkach mówi, że chciałby zjeść coś innego? A Ty już nie masz nowych pomysłów na pożywne śniadanie dla dziecka?

Przed Tobą czas na kulinarne zmiany, aby umilić dziecku spożywanie tego najważniejszego pierwszego posiłku w ciągu dnia i zrobić wszystko, aby nowe śniadania dla dziecka stały się przyjemnością, a zarazem czasem, w którym spędzicie trochę czasu razem.

Zacznij od rozplanowania jego harmonogramu żywieniowego, aby przygotowanie śniadań było łatwiejsze dla Ciebie pod względem organizacyjnym i codziennie zajmowało Ci tylko chwilę!

Macierzyństwo a praca – Jak pogodzić karierę z byciem matką?

macierzyństwo a praca

Macierzyństwo a praca to trudny wybór. Myślisz właśnie nad powrotem do pracy po macierzyńskim? Ale pogodzić karierę z byciem troskliwą i szczęśliwą matką?

Jeśli od dłuższego czasu zastanawiasz się czy powrót do pracy to dobry pomysł dla Ciebie to wiedz, że nie masz nic do stracenia. Macierzyństwo a praca razem to trudna sprawa.

Ale praca to nie tylko szansa na rozwój osobisty i spełnienie zawodowe, ale również odciążenie partnera pod względem finansowym. Od teraz finanse możecie dzielić po równo. Jak pogodzić pracę z macierzyństwem, które również wymaga czasu? Jeśli nadal jednak masz wątpliwości. Warto jednak podjąć wyzwanie i przekonać się, że jesteś w stanie pogodzić pracę i macierzyństwo.

TOP10: Poznaj sposoby na bóle miesiączkowe! Nie daj się PMSowi

sposoby na bóle miesiączkowe

Czy znasz skuteczne sposoby na bóle miesiaczkowe? Nie daj się PMS?

Gdy nadchodzą te dni, ból staje się dla Ciebie nie do zniesienia? Poznaj najlepsze sposoby na bolesny okres i uporaj się z nim, aby zwalczyć ból jeszcze w pierwszym dniu! To naprawdę sprawdzone sposoby, dzięki którym możesz zmniejszyć ból.

Możesz skorzystać z poniższych możliwości, aby ulżyć sobie w cierpieniu i zapomnieć o bólu. Pamiętaj jednak, że każdy organizm reaguje indywidualnie i ma zupełnie inne potrzeby, aby pokonać ból. Nie ma więc tej samej recepty jak go zwalczyć, a to jak szybko minie zależy od Twoich przemyślanych działań!