TOP5: Alergia pokarmowa u dzieci – leczenie i wytyczne

alergia pokarmowa u dzieci

Czym jest alergia pokarmowa u dzieci? Poznaj metody leczenia i wytyczne.

Alergia pokarmowa u dzieci może zacząć się zupełnie nieoczekiwanie, ale może też wystąpić na skutek reakcji obronnej organizmu dziecku na jakiś składnik. Najczęściej jest to alergia na mleko, jajka, orzechy a nawet niektóre soki zawarte w diecie mamy. Jak więc chronić maluszka, aby uczulenie nie dało o sobie znać i Twoje dziecko było zdrowe? Sprawdź sposoby ja sobie radzić z alergią.

Jak radzić sobie z pokonaniem alergii pokarmowej u dziecka?

Większość rodziców gdy tylko dowie się, że alergia pokarmowa dała o sobie znać u ich dziecka wpada w panikę i nie wie co robić. To prawda, że jest to problem, który wymaga natychmiastowej wizyty u pediatry, ale również czasami alergia bywa łatwa do pokonania. Warto jednak zastanowić się co mogło wywołać uczulenie u dziecka, które nigdy wcześniej nie miało do czynienia z takimi sytuacjami.

chusteczki dla dzieci alergicznych

Alergia pokarmowa u dzieci co uczula

Najczęściej alergia pokarmowa to zwykła nietolerancja jakiegoś produktu przez organizm. Buntuje się on wtedy i odżywianie dziecka wymaga natychmiastowych zmian. Dlaczego nie warto panikować gdy Twoje dziecko ma stwierdzoną przez lekarza alergię? Przede wszystkim jesteś w stanie na pewno mu pomóc, aby skutecznie ją pokonać. Lekarz przepisze Wam odpowiednie leki i zaleci dietę, której warto się trzymać, jeśli zależy Ci na zdrowiu dziecka. Alergia pokarmowa to innymi słowy słaba tolerancja przez dziecko określonego pokarmu. Tutaj dowiesz się co robić w przypadku gdy uczulenie nie daje Wam spokoju. Co więc możesz zrobić w sytuacji, gdy dziecko ma na przykład nietolerancję laktozy lub nie może jeść ryb?

  1. Jeśli Twoje dziecko cierpi na nietolerancję laktozy i nie może pić mleka z powodu na zawarte w nim białko, odpowiedź jest prosta: Poszukaj po prostu mleko modyfikowane bezlaktazowe lub innych produktów mlekozastępczych bogatych w wapń, które lepiej będzie tolerował organizm dziecka bez ryzyka alergii. A jeśli nie masz już pomysłu jak to znaleźć, skontaktuj się z lekarzem. We dwoje na pewno łatwiej będzie Wam podjąć decyzję jak odżywiać dziecko z alergią.
  2. Jeśli dziecko jest uczulone na jajka to wiedz, że w tym przypadku potrzebujesz profesjonalnej pomocy, aby skutecznie pokonać dolegliwości trawienne i rozprawić się z alergią we właściwy sposób. O wiele lepiej posłuchać lekarza niż własnego instynktu.
  3. Jeśli Twoje dziecko cierpi na nietolerancję orzechów uważaj. Nawet jeśli są zawarte w niektórych produktach i gdy dziecko zje je, będąc nieświadome zawartości musisz przygotować się na prawdziwy wstrząs. Dlatego lepiej zawsze czytać skład produktów, które chcesz podać dziecku i upewnić się, że nie zawierają orzechów.
  4. Uczulenie na zboże jest też trudne do zdiagnozowania, ale wymaga zmiany nawyków żywieniowych dziecka i szukania zastępczych produktów, dlatego warto przygotować się na to, że to nie będzie łatwe zadanie.
  5. Alergia pokarmowa na owoce może powodować wysypkę, a najczęściej uczulają cytrusy. Zrezygnuj z nich całkowicie w diecie dziecka.

Dlaczego powstaje alergia pokarmowa u dzieci i jakie ma konsekwencje?

Alergia to nic innego jak reakcja obronna organizmu, dlatego potrzebujesz pomocy specjalisty. Leczenie alergii na własną rękę jest niekorzystne, ponieważ możemy popełnić wiele błędów, które mogą nas wiele kosztować. Aby nie ryzykować, lepiej od razu wybrać się do lekarza, abyś miała pewność, jak leczyć uczulenie u swojego dziecka. Pamiętaj, że dziecko może cierpieć na alergie a Ty możesz nie być tego do końca świadoma. Warto wykonać podstawowe badania aby sprawdzić, czy Twoje dziecko jest alergikiem czy nie. Warto, abyś regularnie utrzymywała kontakt z pediatrą Twojego dziecka i sięgnęła po zastępcze produkty, które pomogą mu pokonać dolegliwości alergiczne. Z alergią nie ma żartów, więc powinnaś droga mamo szybko działać, ale myśleć też o konsekwencjach.

Co możesz zrobić dla swojego dziecka?

Dziecięca alergia pokarmowa jest trudna do pokonania, jeśli działasz na własną rękę. To naprawdę ważne, aby ułożyć plan odżywiania Twojego dziecka i musisz być przy tym bardzo ostrożna. Tu dowiesz się jak sobie radzić.